Anasayfa / Bağkur / Bağ-Kur’lular Doğum Borçlanması Yapabilir mi ?

Bağ-Kur’lular Doğum Borçlanması Yapabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Açıklama: 6552 sayılı Torba Kanun ile BAĞ-KUR kapsamındakilere de doğum borçlanması yapma hakkı getirilmiştir. (Bkz. Son Düzenlemelere Göre Bütün Ayrıntılarıyla Doğum Borçlanması)

Şu an yürürlükte olan mevzuata göre normalde 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındaki kadın sigortalıların doğum borçlanması yapmaları mümkün değildir. Ancak hal böyle olmakla beraber bunun istisnası vardır.

Buna göre; 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olmakla beraber, daha önce 4/1-a (SSK) kapsamında çalışmış olup, 4/1-a kapsamındaki sigortalılığı başladıktan sonra bu sigortalılıkları sırasında veya sonrasında doğum yapmış olan sigortalılar, bu doğumları için borçlanma yapabilirler. Bunlar 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılıkları sırasında veya sonrasındaki doğumları içinse borçlanma yapamazlar.

Öte yandan, bu konu sık sık eleştirildiğinden, 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındakilere de doğum borçlanması yapma hakkının verilmesi yönünden çalışmalar yapılmakta olup, böyle bir yasal düzenleme yapılması halinde sitemizde haber olarak yer alacaktır. (Not: Söz konusu yasal düzenleme yapılmış ve BAĞ-KUR sigortalılarına da doğum borçlanması yapma hakkı getirilmiştir.)