Anasayfa / Bağkur / Bağ-Kur’lular Yapılandırmada Ödeyecekleri Taksit Miktarını Şimdiden Öğrenebilecek

Bağ-Kur’lular Yapılandırmada Ödeyecekleri Taksit Miktarını Şimdiden Öğrenebilecek

Sponsorlu Bağlantılar

6552 sayılı Torba Yasa ile 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalılarına da Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçlarını yapılandırma ve taksitlendirme imkanı getirilmiş olup başvurular 1 Ekim 2014 tarihinde başlayacak ve Bakanlar Kurulu tarafından herhangi bir uzatma olmazsa 31 Aralık 2014 tarihinde sona erecek. Yapılandırmayla ilgili ayrıntılı bilgi Bütün Ayrıntılarıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna Olan Borçların Yapılandırılması başlıklı yazıda yer aldığı gibi ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun konuyla ilgili olarak 2014-26 sayılı Genelge’yi yayımladığını duyurmuştuk (Bkz. 6552 Borç Yapılandırmasıyla İlgili Tebliğ ve Genelgeler Yayımlandı başlıklı yazı).

Sosyal Güvenlik Kurumu Bağ-Kur borçlularıyla ilgili olarak bir kolaylık daha getirdi. Buna göre prim borcu olan Bağ-Kur sigortalıları, borçlarını yapılandırmaları halinde ödeyecekleri taksit tutarını bilgilendirme amaçlı olarak şimdiden öğrenebilecek.

Bunun için isteyen Bağ-Kur sigortalıları T.C. Kimlik numaraları ile www.sgk.gov.tr internet adresindeki “E-SGK” bölümünde yer alan “E-Hizmetler” menüsünden ya da https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ linkinden sorgulama yapabilecekler.

Öte yandan, 2014 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin olup 10 Eylül 2014 veya öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan prim borçları yapılandırma kapsamına girmekte olup, 2014 Mayıs veya sonraki aylara ait prim borçlarından dolayı yapılandırmadan yararlanma imkanı bulunmamaktadır.