Anasayfa / Bilgi / Bağ-Kur’lulara da 5 Puanlık Prim İndirimi Geldi

Bağ-Kur’lulara da 5 Puanlık Prim İndirimi Geldi

Sponsorlu Bağlantılar

4/1-a (SSK) kapsamında işçi çalıştıran işverenler 2008 yılından beri 5 puanlık prim indiriminden yararlanıyorlar. Daha sonra 2013 yılında buna ilaveten 6 puana kadar daha prim indiriminden yararlanma imkanı getirilmişti.

Konuyla ilgili bilgi, İlave 6 Puan Teşvikinden Yararlanacak İller – Şartları ve Süresi, İlave 6 Puan Teşvikinden 1 İşçi Çalıştıran Bile Yararlanabilecek başlıklı yazılarda yer almaktadır. Ancak bu 5 puanlık prim indirimini öteden beri 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olanlar da istiyordu. En son asgari ücrette meydana gelen yüzde 30 artış sonrası işverenlere verilen aylık desteği Bağ-Kur sigortalıları da istemişti. (Bkz. Palandöken Bağ-Kur’lulara da 110 Lira Prim Desteği İstedi)

Bağ-Kur’luların bu istekleri sonunda gerçekleşti ve 7 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6745 sayılı Torba Kanunun 62 inci maddesiyle 5510 sayılı Kanununun birinci fıkrasına eklenen (j) bendi ile bunlara da 5 puanlık prim indirimi geldi.

Yapılan düzenleme uyarınca;

– 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalıların malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, beş puanlık kısmına isabet eden tutar Hazinece karşılanacak. Bağ-Kur’lular zaten prime esas kazanç üzerinden yüzde 34,5 (otuz dört buçuk) oranında prim ödemekteydiler. (Bkz. Bağ-Kur Sigortalılarının Ödeyeceği Prim Nasıl Belirlenir ?) buz düzenlemeye göre artık bunlar yüzde 29,5 (yirmi dokuz buçuk) üzerinden prim ödeyecekler.

– Uygulama 1 Ekim 2016 tarihinde yürürlüğe girecek.

– İsteğe bağlı sigorta da 4/1-b kapsamında sayılmakla birlikte, isteğe bağlı sigortalılar bu indirimden yararlanamayacaklar.

– Şu an asgari ücret üzerinde prim ödeyen bir Bağ-Kur’lu aylık 568,22 lira prim ödüyorken, artık 485,87 lira aylık prim ödeyecek. Dolayısıyla 82,35 lira indirim yapılmış olacak. Ancak indirim sadece asgari ücret üzerinden prim ödeyenleri değil, isterse üst sınırdan prim ödesin, tüm Bağ-Kur sigortalılarını kapsıyor.

– Bu 5 puanlık indirim Tarım Bağ-Kur sigortalıları ve muhtarları da kapsayacak.

– Bağ-Kur sigortalılarının bu indirimden yararlanabilmesi için, primlerinin kalan kısmını her ay düzenli olarak yani yasal süresi içerisinde ödemeleri (her aya ait sigorta priminin takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekiyor), Sosyal Güvenlik Kurumu’na kendi sigortalılıklarından kaynaklanan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması gerekiyor. Kurum borcu olan kişi eğer borçlarını yapılandırmış veya taksitlendirmişse, yapılandırma veya taksitlendirme devam ettiği sürece de indirimden yararlanabilecek. Eğer kişi aynı zamanda işverense ve işyerinden dolayı Kuruma borcu varsa, bu durum indirimden yararlanmaya engel teşkil etmeyecek. (isvesosyalguvenlik.com)