Anasayfa / Bağkur / Bağ-Kur’lulara Geriye Dönük Borçlanma İmkanı Geliyor

Bağ-Kur’lulara Geriye Dönük Borçlanma İmkanı Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte istisnai bazı maddeleri hariç 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe gire 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Bağ-Kur sigortalıları için yeni bir milat getirmiş, bu tarihten önce vergi kaydı olduğu halde Bağ-Kur kaydı olmayanlara prim borçlarını ödemeleri için belirli bir süre tanınmış, bu süre içerisinde borcunu ödemeyenlerin Bağ-Kur sigortalılığı 1 Ekim 2008 tarihinden başlatılmıştı.

Dolayısıyla bu düzenleme gereği, 1 Ekim 2008 tarihinden önce vergi mükellefiyet kaydı olduğu halde Bağ-Kur tescili (kaydı) olmayanların, bu tarihten öncesi için vergi mükellefiyeti olan döneme ait primlerini ödeyip Bağ-Kur hizmeti olarak saydırma imkanı bulunmamaktadır.

Ancak Ali TEZEL’in haberine göre, Torba Yasaya eklenecek bir madde ile 20.04.1982 ile 1.10.2008 arasındaki vergi kaydı ve şirket ortaklığı sebebiyle Bağ-Kur’lu olması gerektiği halde olamayanlara yeni bir hak getirilecek. Dolayısıyla bu durumda olan binlerce vergi mükellefi, esnaf oda-dernek üyesi ile şirket ortakları geçmiş yıllarını Bağ-Kur’a borçlanabilecekler.