Anasayfa / Bağkur / Bağkur Borçlarını Sildirmek İçin Başvuru Gerekmiyor

Bağkur Borçlarını Sildirmek İçin Başvuru Gerekmiyor

Sponsorlu Bağlantılar

23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6645 sayılı Kanunla, 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların borçlarının silineceği yönünde düzenleme yapılmış, uygulamanın ayrıntısını Bağ-Kur Borçlarının Silinmesiyle İlgili Ayrıntılar Belli Oldu başlıklı yazımızda belirtmiştik.

Yazılı ve görsel basında, prim borçlarının silinmesi için 31 Temmuz 2015 tarihine kadar başvuruda bulunulması gerektiği yönünde haberler yer alması üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu konuya ilişkin olarak bir açıklama yaptı.

Kurumun söz konusu açıklamasında, prim borçlarını 31/7/2015 tarihine kadar ödemeyenlerin sigortalılıklarının otomatik olarak durdurulacağı ve prim borçlarının da silineceği, dolayısıyla bunun için herhangi bir başvuru gerekmediği, dolayısıyla herhangi bir başvuru tarihi söz konusu olmadığı, ancak bu tarihi beklemeden sigortalılığını durdurmak ve prim borçlarını sildirmek isteyenlerin başvuru formu ile dosyalarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat etmeleri gerektiği belirtildi.

Öte yandan borçlarını yapılandırmış olup, taksitlerini düzenli ödeyen, dolayısıyla yapılandırmaları devam edenlerin ise borçlarını sildirmek için Kuruma müracaat etmeleri gerekiyor. Taksitlerini düzenli ödemedikleri için yapılandırmaları bozulmuş olanların ise herhangi bir başvuru yapmalarına gerek yok. Bunların borçları da otomatik olarak silinecek.(isvesosyalguvenlik.com)