Anasayfa / Bilgi / Bağlanacak Emekli Maaşının Düşük Olmaması İçin 3 Bin Lira Sınırı Önemli

Bağlanacak Emekli Maaşının Düşük Olmaması İçin 3 Bin Lira Sınırı Önemli

Sponsorlu Bağlantılar

Çalıştıkça emekli maaşının düşüp düşmeyeceği konusu Sosyal Güvenlik Reformuyla birlikte hayatımıza giren ve çok sayıda kişini aklında soru işareti oluşturan bir konu.

Bilindiği üzere hangi kapsamda çalışırsa çalışsın, sigortalılar adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek prim veya sigortalının kendisi adına ödenecek prim, belirli bir prime esas kazanç esas alınarak hesaplanmaktadır. Sadece Bağ-Kur sigortalıları için durum farklıydı ve bunlarda da basamak sistemi vardı. (Bkz. Bağ-Kur’da Basamak Sistemi Halen Uygulanıyor mu ?)

Sigortalının emekliliği geldiğinde de bu bildirilen prime esas kazanca aylık bağlama oranları ve katsayılar uygulanarak bağlanacak emekli maaşı hesaplanmaktadır. (Bkz. Emeklilik Aylık Bağlama Oranları) Aylık bağlama oranları ise ilgili kişinin 8/9/1999 öncesi çalışmaları, 8/9/1999-1/10/2008 tarihleri arası çalışmaları ve 1/10/2008 sonrası çalışmaları için farklı farklı uygulanmaktadır. En düşük aylık bağlama oranı 1/10/2008 tarihinden sonraki çalışmalar için uygulanmaktadır. Hatta bu oran 1 Ocak 2018 tarihinden sonra daha da düşecektir.

Dolayısıyla kişinin emekliliği geldiğinde, 1 Ekim 2018 sonrası çalışma ne kadar fazlaysa, bütün çalışmaları içerisinde aylık bağlama oranı düşük olarak uygulanacak çalışması da aynı oranda yüksek olacak ve bu da doğal olarak bağlanacak emekli maaşının düşük olmasına yol açacaktır.

Çalıştıkça emekli aylığı düşüyor şeklindeki endişenin sebebi budur. Hatta 5510 sayılı Kanunda yer alan bu konudaki hükümlerin yeniden düzenlenmesi konusun 10 uncu Beş Yıllık Kalkınma Planında da yer almıştır. (Bkz. Çalıştıkça Emekli Aylığı Düşüyor Endişesi Bitecek mi?)

Bu konudaki hesaplamalar, çalışanların 1 Ekim 2018 sonrası çalışmaları nedeniyle ilerde bağlanacak emekli maaşlarının düşük olmaması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na aylık en az yaklaşık 3 bin lira prime esas kazanç üzerinden bildirilmeleri gerektiğini gösteriyor. Eğer bu kişilerin aylık kazançları yaklaşık 3 bin lira üzerinden bildirilirse bu durumda ileride bağlanacak emekli aylıklarında herhangi bir düşüş olmayacağı gibi normalden daha yüksek bile olabilir. Dolayısıyla ileride düşük emekli maaşı almak için 3 bin lira sınırı önemlidir. (isvesosyalguvenlik.com)