Anasayfa / Emeklilik / Bakan Çelik Erken Emeklilik Haberlerinden Yakındı

Bakan Çelik Erken Emeklilik Haberlerinden Yakındı

Sponsorlu Bağlantılar

Erken emeklilik konusu çok sayıda kişinin ilgisini çektiğinden, yazılı ve görsel basında bu konuda sık sık haberler çıkmakta, bazen sansasyonel başlıklar atılmakta, çelişkili bilgiler verilmekte, vatandaşın kafası karıştırılmaktadır. Son olarak bir iki gün önce erken emeklikte sona gelindiği, formüller üzerinden son rötuşların yapıldığı yönünde haberler yer aldı. Birçok haber üzerinden çok geçmeden ya yetkililer tarafından aksi yönde açıklamalar yapılarak çürütülmekte ya da haberin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmaktadır. Ancak bu tür haberler sırf çok okunmak uğruna yapıldığından, haberi yapan veya yayımlayanlar bundan herhangi bir rahatsızlık duymamaktadır. Nitekim bu konuya Emekli Aylıklarına Zam mı Geliyor?, Erken Emeklilikte Kötü Haber Bu Kez Bakan Çelik’ten Geldi, Yaşa Takılanlara Erken Emeklilik Artık Çok Zor, Erken Emeklilikle İlgili Hangi Haber Doğru?, Erken Emeklilik Düzenlemesinden Vaz mı Geçildi? başlıklı haberlerde değinmiş, doğrusunu aktarmaya çalışmıştık.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK de prim gün sayısı dolup da yaşı bekleyenlerden gelen taleplere iyi niyetle yaklaştıklarını belirterek, konunun rastgele ele alınmasından yakındı. Bakan Çelik; Cihan Haber Ajansı muhabirinin gündeme dair sorularını cevaplarken, basında çıkan bazı haberlerle ilgili olarak yakınmada bulundu.

Bakan Çelik açıklamasında özetle;

Kendilerine getirilen önerilerde ‘Daha düşük bir ücretle, daha düşük bir emekli aylığı ile 3 yıl, 5 yıl beklemeden emekliliği öne alıp, mali dengeyi bozmayacak bir yol çıkabilir mi?’ dendiğini, ancak kendilerinin bu kriterleri değiştirmek gibi bir çalışmalarının hiç olmadığını, yaptıkları çalışmanın sadece mali dengeleri bozmayacak, bu vatandaşların yaşadığı sorunlarını giderecek bir yol bulunabilir mi, şeklindeki samimi tekliflerine dönük bir çalışma olduğunu, şu anda da böyle bir çalışma olmadığı, medyanın bunu yanlış lanse ettiğini ve kendilerinin iyi niyetle acaba 3 yıl 5 yıl bekleyecek vatandaş, gelecekte mali bir risk oluşturmadan bugün sıkıntıları giderilebilir mi diye çalışacağız şeklindeki cümlesinin çok farklı noktalara götürüldüğünü belirtti.