Anasayfa / Haber / Bakandan İş Güvenliği Cezalarıyla İlgili Rahatlatıcı Açıklama

Bakandan İş Güvenliği Cezalarıyla İlgili Rahatlatıcı Açıklama

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için, bir işçi çalıştırıyor olsalar dahi, işyeri hekimi – iş güvenliği uzmanı – diğer sağlık personeli çalıştırma / görevlendirme yükümlülüğünün başlaması kamuoyunda tartışmalara yol açmış, berber – kasap – kuaför gibi işyerlerinin bu yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde yüklü miktarda idari para cezaları ile muhatap olacakları endişesi doğmuştu. Bu endişede de haksız sayılmazlardı çünkü 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 16 ncı maddesinde; belirlenen nitelikte iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi görevlendirmeyen işverene görevlendirmediği her bir kişi için 5.601 TL, aykırılığın devam ettiği her ay için 5.601 TL, diğer sağlık personeli görevlendirmeyen işverene 2.800 TL, aykırılığın devam ettiği her ay için 2.800 TL idari para cezası uygulanması öngörülmüştür (2014 Yılında 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa Göre Uygulanacak İdari Para Cezaları). Hatta bu para cezasının uygulanması için işyerlerinin teftişine dahi gerek olmayıp, Bakanlık İSG – Katip’ten bu yükümlülüğü yerine yetirmemiş olan işverenleri rahatça tespit edip para cezasını uygulayabilir.

Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten bu konuda işverenleri rahatlatacak bir açıklama geldi. Bakan Çelik açıklamasında, “2014’te herhangi bir ceza kesilmeyecek, müeyyideler gelecek yıl gündeme gelecek” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’da sanayici ve iş adamlarıyla bir araya gelen Bakan Çelik toplantıda, iş sağlığı ve güvenliği bilincini hem iş yerlerinde hem de işçilerde oturtmak için 2014 yılının rehberlik yılı olacağını, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Türkiye açısından büyük önem taşıdığını, ufak bir ihmal nedeniyle bir işçinin hayatını kaybetmesinin bedelinin ödenmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Bakan Çelik açıklamalarında; üretimin önemli olduğu ancak bunun sağlıklı ve güvenli bir ortamda sağlanması gerektiği, bakanlığının çalışanların hakkını ve hukukunu koruma gayretinde olduğu ifadelerini kullandı.

6331 sayılı Kanuna istinaden uygulanan güncel para cezası tutarlarına Pratik Bilgiler bölümünden ulaşabilirsiniz.