Anasayfa / Eski Haberler / Bakanlık Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tanıtım Kampanyasını Başlattı

Bakanlık Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tanıtım Kampanyasını Başlattı

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, 30/06/2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun bir çok önemli maddesi 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe girecek ve buna bağlı olarak 4857 sayılı İş Kanununun iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hükümleri yürürlükten kalkacak. Bu nedenle de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü, yeni Kanunla ilgili çalışmalarına hız vererek, bilgilendirme ve tanıtım kampanyası başlattı. Bu doğrultuda, 28 Kasım – 14 Aralık 2012 tarihleri arasında 18 ilde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Bilgilendirme Toplantıları gerçekleştirilecek.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü kampanya ile ilgili açıklamasında;

6331 sayılı Kanunla, kamudakiler dahil bütün çalışanlar ve işyerlerinin kapsama alındığını; yeni Kanunun işyerlerinde risk değerlendirmesi yapılmasını ve bununla bağlantılı olarak önleyici ve koruyucu tedbirlerin alınmasını, çalışan sayısı ile ilgili bir sınırlama olmaksızın tüm işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sağlanmasını, zorunlu kıldığını; iş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmiş birçok ülkenin mevzuat metinleriyle uyumlu olan bu Kanunun ülkemizde etkin bir şekilde uygulanması açısından getirdiği yükümlülüklerin ilgili taraflara anlatılmasının büyük önem taşıdığını, kamu ve özel tüm işyerlerini ve çalışanları yakından ilgilendirmesi nedeni ile Bakanlığın “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tanıtım Kampanyası”nı başlattığını belirtti.

Öte yandan, gerçekleştirilecek bilgilendirme toplantılarına katılmak isteyenlerin toplantı başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

İllere göre bilgilendirme toplantı ve seminerlerinin tarihleri, yer ve saatleri, içeriği aşağıdaki gibi olacak. Toplantı detayları ve muhtemel değişiklikler, katılımcıların toplantı başvuru formlarında belirttiği e-postalara bildirilecek.