Anasayfa / Haber / Başbakan Yardımcısından İşverenlere Maaş Zammı Uyarısı

Başbakan Yardımcısından İşverenlere Maaş Zammı Uyarısı

Sponsorlu Bağlantılar

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların maaşlarına, az veya çok, düzenli olarak zam gelmektedir. Özel sektörde çalışanlar içinse bu konu devamlı sorun olmuştur.

Bazı kurumsal firmalar çalışanlarına düzenli olarak zam yapmaktadır. Özel sektörde çalışanların çoğu bu şansa sahip değildir. Asgari ücretle çalışanlar için sorun Kanunla çözülmüştür. Asgari ücretin altında çalışanlara ücret ödenemeyeceğinden, asgari ücrete zam geldikçe asgari ücretle çalışanların maaşlarına da otomatik olarak zam gelmektedir.

Bunun dışında özel sektörde çalışanların maaş zammıyla ilgili 4857 sayılı İş Kanununda herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiş, bu konu işçi ile işveren arasındaki anlaşmaya bırakılmıştır. (Bkz. İşverenin Ücrete Zam Yapma Zorunluluğu Var mıdır ? başlıklı yazı.) Eğer çalışan sendika üyesi değilse, işyeri toplu iş sözleşmesi kapsamında da değilse, zam konusu hemen hemen tamamen işverenin inisiyatifine kalmaktadır. İş Kanununda sadece Ücretten indirim yapılamayacak haller belirtilmiş olup, 62 nci maddede “Her türlü işte uygulanmakta olan çalışma sürelerinin yasal olarak daha aşağı sınırlara indirilmesi veya işverene düşen yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesi nedeniyle ya da bu Kanun hükümlerinden herhangi birinin uygulanması sonucuna dayanılarak işçi ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun eksiltme yapılamaz.” hükmüne yer verilmiştir.

Özellikle enflasyon ve dövizin gittikçe yükselmesi, çalışanların satın alma gücünün azalması nedeniyle Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK bu konuda işverenlere uyarıda bulunmuştur. Enflasyon karşısında hiçbir kesimin ezilmemesi gerektiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK; hükümet olarak enflasyon farklarını her zaman verdiklerini, özel sektörün de enflasyonu eninde sonunda uyarlamak zorunda olduğunu belirtmiştir. (isvesosyalguvenlik.com)