Anasayfa / Eski Haberler / Basın ve Gazetecilik Mesleğinde Çalışanlara da İtibari Hizmet Verilecek – 11.01.2013

Basın ve Gazetecilik Mesleğinde Çalışanlara da İtibari Hizmet Verilecek – 11.01.2013

Sponsorlu Bağlantılar

5510 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesi uyarınca, maddede belirtilen tehlikeli ve yıpratıcı işlerde çalışanlara, kendileri adına Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilen her bir yıllık (360 günlük) hizmet için, bazı sigortalılar için en fazla üç yıl, bazı sigortalılar için ise en fazla beş yıl olmak üzere, maddede belirtilen gün sayısı kadar fiili hizmet süresi zammı yani itibari hizmet süresi (yıpranma payı) eklenmekte, ayrıca bunların emeklilik yaş hadlerinden de üç yılı geçmemek üzere indirim yapılmakta, dolayısıyla bunlar daha erken emekli olma imkanına kavuşmaktadırlar.

Aslında aynı hak, 5510 sayılı Kanunun 16/06/2006 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ilk halinde basın ve gazetecilik mesleğinde çalışanlara da verilmişti. Ancak söz konusu Kanun yürürlüğe girmeden, Anayasa Mahkemesi tarafından Kanunun birçok maddesinin iptal edilmesi üzerine, 5754 sayılı Kanunla 5510 sayılı Kanunda birçok değişiklik yapıldı, yapılan bu değişiklikler sırasında basın ve gazetecilik mesleğinde çalışanlar da itibari hizmet verilecek kişilerin yer aldığı maddeden çıkarıldı. Tabi bu durum büyük tepkilere yol açtı ve tepkiler halen de devam etmekteydi.

Nihayet, 05/12/2012 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının (5/12/2012 tarihli haber), Meclis Genel Kurulu’nda 10 Ocak 2013 Perşembe günü yapılan görüşmeleri sırasında verilen önerge ile; 5510 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesinde değişiklikler yapıldı.

Aynı oturumda kabul edilerek kanunlaşan tasarının Cumhurbaşkanı tarafından da aynen onaylanması halinde;

Basın ve gazetecilik mesleğinde Basın Kartı Yönetmeliğine göre basın kartı sahibi olmak suretiyle fiilen çalışanlara 3 yılı geçmemek üzere 90 gün itibari hizmet verilecek.

Kanuna sitemizin Mevzuat bölümünden ulaşabilirsiniz.