Anasayfa / Haber / Başka Hastaneye Giderken Filmleri de Yanında Götürme Dönemi Bitiyor

Başka Hastaneye Giderken Filmleri de Yanında Götürme Dönemi Bitiyor

Sponsorlu Bağlantılar

Eskiden hastanelere muayene ve tedavi için başvurulduğunda, doktor röntgen, MR (manyetik rezonans – emar) veya BT (bilgisayarlı tomografi) filmi çekilmesini istemişse, hasta istenilen filmi çektirdikten sonra basılı filmi yanında taşır, doktora bununla giderdi.

Daha sonra elektronik ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler bu zorunluluğu kaldırdı. Artık doktor çekilmesini istediği filmi önündeki bilgisayarın ekranından görebiliyor, hastanın yanında getirmesi gerekmiyor. Ancak bu kolaylık, sadece o hastanede çekilmiş filmler için geçerli. Hasta başka hastaneye gidecekse çektirdiği filmleri de yanında götürmesi gerekiyor. Özellikle MR ve BT filmlerinin boyutları hayli büyük olduğundan, hastanın bunu yanında taşıması kolay olmuyor.

Ancak yakın zamanda bu zorunlulukta ortadan kalkacak. Hasta MR (manyetik rezonans – emar) veya BT (bilgisayarlı tomografi) filmini hangi hastanede çektirmiş olursa olsun, başka hastaneye gittiğinde oradaki doktor da önündeki bilgisayarın ekranından filmlere bakabilecek.

Bu imkan sadece Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık hizmetlerinden yararlanan kişiler için geçerli olacak. Kurumun konuya ilişkin duyurusuna göre; Sağlık Bakanlığı bünyesinde sağlık hizmeti sunan tüm Kamu Hastaneleri (2.ve 3. Basamak Sağlık Bakanlığı yataklı/yataksız kurumların tamamı) 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren; Üniversite ve özel sağlık hizmet sunucuları ise 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren; Kuruma fatura edilen MR/BT çekimlerine ait görüntüleri Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Tele Radyoloji Sistemine (TRS) aktaracaklar. (1 Haziran öncesi görüntü çekilmiş olsa dahi MEDULA faturalama işlemi 1 Haziran 30 Haziran 2018 tarihleri arasında yapılan MR/BT çekimlerine ait görüntüler de dahil). Görüntüleri bu sisteme aktarılmayan MR/BT çekimlerine ait faturaları SGK ödemeyecek. Tele Radyoloji Sistemine aktarılan SGK’lı hastaların MR (manyetik rezonans – emar) veya BT (bilgisayarlı tomografi) görüntüleri de hangi hastane olursa oldun, gerek duyan doktor tarafından görüntülenebilecek.

Bu uygulama hastalara kolaylık sağlayacağı ve zaman kazandıracağı gibi Kurumun karşılaşacağı maliyeti de azaltacak, çünkü hasta her gittiği hastanede yeniden film çektirmek zorunda kalmayacak. (isvesosyalguvenlik.com)