Anasayfa / Haber / Bazı Bitkisel Gıda Takviyelerinde İlaç Etken Maddesi Çıktı

Bazı Bitkisel Gıda Takviyelerinde İlaç Etken Maddesi Çıktı

Sponsorlu Bağlantılar

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanun’unun 31 inci maddesi ve Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8 inci maddesi ile Gıda – Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmaların adını, ürün adını, markasını, parti ve/veya seri numarasını Bakanlık resmi internet sitesinden kamuoyunun bilgisine sunma yetkisi verilmiştir.

Bu yetki kapsamında, laboratuvar sonucu ile kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmaları Bakanlık zaman zaman Kamuoyuna açıklamaktadır. Bakanlık son olarak 16 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 19 parti ürüne ait bilgileri internet sitesinde ilan etti. Konuya ilişkin ürün adı, marka, imalatçı firma isimlerinin yer aldığı ayrıntılı bilgilere

http://www.tarim.gov.tr/GKGM/Sayfalar/DuyurularDetay.aspx?rid=41&ListName=Duyurular&refId=

linkinden ulaşabilirsiniz.

Bakanlık tarafından açıklanan listede bal, et ve süt ürünleri yanında takviye edici gıda olarak satılan ürünler yer alıyor.

Takviye edici gıda adı altında bitkisel macun, bitkisel hap, bitki çayı gibi değişik şekillerde üretilerek satışa sunulan ve yüzde yüz bitkisel – doğal olduğu iddia edilen bazı ürünlerde, ilaç üretiminde etken madde olarak kullanılan maddelerin kullanılmış olduğu yapılan laboratuvar kontrolleri sırasında tespit edildi. Örneğin; Siberian Ginsengli Bitkisel Karışım, Epimedyumlu Karışık Bitkisel Kapsül, Panax Ginsengli Bitkisel Karışım, Ginseng Karışımlı Bitkisel Kapsül, Bitkisel Karışımlı Bitkisel Kapsül (Bigman), Isırganlı Ballı Bitkisel Karışımlı Macun, Bitkisel Gıda Takviyesi, Enerji Yüklü Çikolata olarak satılan bazı ürünlerde viagra’da ana etken madde olarak kullanılan Sildenafil kullanıldığı; özellikle zayıflama amaçlı Bitkisel Karışımlı Toz, Dietary Supplement olarak satılan bazı ürünlerde de kilo vermede, verilen kilonun korunmasında ve obezite tedavisinde kullanılan Sibutramin isimli ilaç etken maddesi Sibutramine kullanıldığı tespit edildi.