Anasayfa / Haber / Bazı Borçlar İçin Yapılandırma Başvuru Süreleri Uzatıldı

Bazı Borçlar İçin Yapılandırma Başvuru Süreleri Uzatıldı

Sponsorlu Bağlantılar

6552 sayılı Torba Yasa ile getirilen borç yapılandırmasıyla ilgili başvuru ve ilk taksit ödeme sürelerini ve bu sürelerin uzatılması yönünde Bakanlar Kurulu’na yetki verildiğini Borç Yapılandırma Başvuruları Başladı – Süreleri Kaçırmayın, Yapılandırmada Taksit Ödemeleri Hemen Başlamayacak başlıklı yazılarımızda belirtmiştik. Özellikle Maliye Bakanlığı’na olan borçların yapılandırılması için tanınan başvuru süresi yarin (1 Aralık 2014 Pazartesi) günü sona erecekti. Ancak Bakanlar Kurulu bu yetkisini kullanarak kamuya olan bazı borçlar için yapılandırma başvuru sürelerini uzattı ve konuya ilişkin 2014/7016 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı bugünkü (30 Kasım 2014 Pazar) Resmi Gazete’de yayımlandı.

Söz konusu Bakanlar Kurulu Kararı ile;

– Genel sağlık sigortası prim borçları hariç, Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçlar için başvuru süresi ile ilk taksit ödeme süresi bir ay uzatıldı. Dolayısıyla başvuru süresi 2 Şubat 2015 tarihinde, ilk taksiti ödeme süresi ise 2 Mart 2015 tarihinde sona erecek.

– Maliye Bakanlığına bağlı tahsil (vergi) dairelerince tahsil edilen borçlar için yapılandırma başvuru süresi 31 Aralık 2014 tarihine kadar, ilk taksiti ödeme süresi 2 Şubat 2015 tarihine kadar uzatıldı.

– 4458 sayılı Gümrük Kanunu ve ilgili diğer kanunlar kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na olan borçlarla ilgili olarak da aynı şekilde yapılandırma başvuru süresi 31 Aralık 2014 tarihine kadar, ilk taksiti ödeme süresi 2 Şubat 2015 tarihine kadar uzatıldı.

– 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca araç muayenesi yaptırmaları gerektiği hâlde muayenelerini süresinde yaptırmamış olanlarla ilgili olarak getirilen af ve yapılandırma kapsamında araç muayenelerini yaptırmaları için tanınan süre (31/12/2014), 30 Haziran 2015 tarihine kadar uzatıldı.

– Elektrik borçları ile il özel idareleri, belediyeler ve sanayi ve ticaret odalarının kalkınma ajanslarına olan borçlarıyla ilgili olarak başvuru süresi 31 Aralık 2014 tarihine kadar, ilk taksiti ödeme süresi ise 2 Şubat 2015 tarihine kadar uzatıldı.

Öte yandan bu başvuru sürelerinin Bakanlar Kurulu tarafından tekrar uzatılabilmesi için kanun değişikliği yapılması gerekeceğinden, muhtemelen bu ilk ve son süre uzatımı olacak.