Anasayfa / Haber / Bazı İşverenler Asgari Geçim İndirimini Çalışanlara Ödemiyor

Bazı İşverenler Asgari Geçim İndirimini Çalışanlara Ödemiyor

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere daha önceleri çalışanlar yaptıkları harcamalar karşılığı fiş ve fatura topluyor, yıl sonunda bunları işyerlerine teslim ederek vergi iadesi alıyorlardı.

1 Ocak 2008 tarihinden itibaren ise bunun yerini asgari geçim indirimi uygulanması aldı. Bu uygulama çerçevesinde çalışanın ücretinden kesilecek gelir vergisi hesaplanıyor, o çalışan için geçerli olan asgari geçim indirimi tutarı kadar kesilecek vergiden indirim yapılıyor ve bu miktar çalışana ödeniyor.

Aslında bunu çalışana ödemeyen işveren bir yerde vergi kaçırmış oluyor. Çünkü çalışan adına Devlete ödeyeceği vergiden asgari geçim indirimi kadarını düşmüş oluyor, bunu çalışana ödememesi yani cebe atması halinde Devlete ödemesi gereken vergiden kesinti yapıp cebe atmış, dolayısıyla da vergi kaçırmış oluyor. İşverenin bu konudaki sorumluluğunu Asgari Geçim İndirimini Çalışana Ödemeyen İşverenin Sorumluluğu başlıklı yazımızda daha önce belirtmiştik.

Durum böyle olmasına rağmen çalışana ödenmesi gereken asgari geçim indirimini ödemeyen işverenlere rastlanıyor. Bu duruma daha çok küçük işletmelerde, çalışanı az olan işyerlerinde rastlanıyor. Kurumsal işyerleri bu konuda sorun çıkarmıyor. Ayrıca ücretin işçi ile işveren arasında net olarak belirlendiği bazı durumlarda da çalışanlara asgari geçim indirimi ödenmiyor. Hatta bazı çalışanlar aldıkları ücrete asgari geçim indiriminin dahil olup olmadığı konusunda bilgi sahibi bile değiller. Nitekim asgari geçim indirimini almadığı için dava açıp faiziyle işverenden alanlar bile var. Aslında asgari geçim indiriminin ayrıca belirlenerek çalışana ödenmesi gerekiyor. 2016 yılı için en düşük asgari geçim indirimi 123,53 lira. Çalışanın kişinin evli olması, eşinin çalışmaması, çocuk sayısı gibi durumlar göz önüne alınarak bu tutar 209,99 liraya kadar çıkıyor (Bkz. Aylık Asgari Geçim İndirimi Dahil 2016 Yılı Asgari Ücret Tutarları).

Bu konu Maliye’yi ilgilendirdiğinden, asgari geçim indirimini alamayan çalışanlar 444 0 189 numaralı Vergi İletişim Hattına şikayette bulunabilirler. Yapılan görüşmeler şehir içi görüşme tarifesi üzerinden ücretlendirilmektedir. (isvesosyalguvenlik.com)