Anasayfa / Haber / Belgeli Eleman Çalıştırma Zorunluluğunun Ertelenmesinden Vaz mı Geçildi ?

Belgeli Eleman Çalıştırma Zorunluluğunun Ertelenmesinden Vaz mı Geçildi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olan 48 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi olmayan eleman çalıştırılması yasaklanmış, uygulama 40 meslek için 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren başlamıştı.

İkinci tebliğ ekinde yayımlanan 8 meslek içinse uygulama 25 Mart 2017 tarihinde başlayacak. Konuya daha önce Artık Bazı Mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayanlar Çalıştırılamayacak başlıklı yazımızda değinmiştik.

Ancak zorunluluk kapsamına giren mesleklerde yeterlilik belgesi sahibi olan kişi sayısının ihtiyacı karşılayacak düzeyde olmadığı, bu nedenle işverenlerin belgeli eleman bulmada zorlanacağı, ayrıca çok sayıda kişinin işsiz kalacağı (Bkz. Belge Sahibi Olmayan Yaklaşık 300 Bin Kişi İşsiz Kalabilir başlıklı yazı), söz konusu mesleklerde çalışanların / çalışacakların yeterlilik belgesi alabilmeleri için süre tanınması, bu nedenle de uygulamanın bir süre ertelenmesi yönündeki itiraz ve eleştiriler üzerine Hükümet bu konuda harekete geçmiş, Meclis’e sunulan bir kanun tasarısına uygulamanın 31 Aralık 2016 tarihine kadar ertelenmesi ve Bakanlar Kurulunun bu tarihten sonra da bir yıl daha erteleme yapabileceği yönünde madde koymuştu. (Bkz. Bazı Mesleklerde Çalışanlar İçin Getirilen Belge Yükümlülüğü Ertelenecek başlıklı yazı.) Ancak söz konusu Kanun tasarısı Meclis Komisyonlarından geçtiği ve Genel Kurula geldiği halde halen gündeme alınıp kanunlaşmadı.

Hatta bu konuda bazı yazılı ve görsel basında, bahse konu kanun tasarısında yer alan düzenleme kanunlaşmış gibi kabul edilerek, uygulamanın ertelendiği yönünde yanıltıcı / yalan haberler yapıldı. Oysa durum yukarıda belirtildiği gibi olup, hatta şimdiye kadar mesleki yeterlilik belge zorunluluğu getirilen mesleklerde belgesiz eleman çalıştırdığı tespit edilen çok sayıda işverene / işyerine İŞKUR tarafından idari para cezası uygulandı, halen uygulanmaya da devam ediliyor.

Öte yandan, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan 23 Kasım 2016 tarihinde katıldığı bir toplantıda, 1 Ocak 2017’den itibaren zorunluluk kapsamındaki mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran işverenlere, kişi başına 527 lira idari para cezası kesileceğini söyleyerek uyarıda bulundu. Hatta aynı konuşmasında, 48 olan yeterlilik belgeli eleman çalıştırma zorunluluğu kapsamındaki meslek sayısını 115’e çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Bu açıklamalar da yukarıda belirtilen, bazı mesleklerde mesleki yeterlilik belgesine sahip işçi çalıştırma zorunluluğunun ertelenmesinden vaz mı geçildiği sorusunu akla getirdi. (isvesosyalguvenlik.com)