Anasayfa / Haber / Belgesiz İşçi Çalıştırılamayacak Meslek Sayısı 81 Oldu

Belgesiz İşçi Çalıştırılamayacak Meslek Sayısı 81 Oldu

Sponsorlu Bağlantılar

Mesleki yeterlilik belgesi olmayanların çalıştırılamayacağı meslek sayısı artmaya devam ediyor.

6645 sayılı Kanunla yapılan bir düzenleme ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca belirlenecek mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin çalıştırılamayacağı hükmü getirilmiş, dolayısıyla söz konusu mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi olmayanların çalıştırılması yasaklanmıştı. (Bkz. Artık Bazı Mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayanlar Çalıştırılamayacak, Belge Sahibi Olmayan Yaklaşık 300 Bin Kişi İşsiz Kalabilir) Bu çerçevede ilk olarak 26 Mayıs 2016 tarihinde 40 meslek için (Bkz. 40 Meslek İçin Belgeli İşçi Çalıştırma Zorunluluğu Fiilen Başladı), daha sonra 25 Mart 2017 tarihinde de 8 meslek için belgeli eleman çalıştırma zorunluluğu başlamıştı. Diğer bir deyişle söz konusu 48 meslekte mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin çalıştırılması artık yasak.

Son olarak 26.09.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2017/1 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ ile 33 meslek daha belgeli eleman çalıştırılması zorunlu meslekler kapsamına alındı ve böyle belge zorunluluğu olan meslek sayısı 81 oldu. Bu sayı muhtemelen artmaya devam edecek. Ancak en son eklenen bu 33 meslek için belgeli eleman çalıştırma zorunluluğu 27 Eylül 2018 tarihinde başlayacak.

Öte yandan, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için meslekî yeterlilik belgesi şartı aranmayacak.

Düzenlemenin yer aldığı 5544 sayılı Mesleki Yeterlik Kurumu Kanunun ek 1 inci maddesi uyarınca, belgesiz çalıştırılan her işçi için 500 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Cezayı Çalışma ve İş Kurumu Müdürlükleri uygulamaktadır. Mesleki yeterlilik belgeli eleman çalıştırma zorunluğu olan mesleklerin listesine BURADAN ulaşabilirsiniz.(isvesosyalguvenlik.com)