Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / İşveren - İşyeri İşlemleri Soru ve Cevaplar / Belli Bir Yerde Yapılmayan veya Belirli Bir Merkezden Yönetilmeyen İşler İçin SGK’ya Bildirim Nasıl Yapılmaktadır ?

Belli Bir Yerde Yapılmayan veya Belirli Bir Merkezden Yönetilmeyen İşler İçin SGK’ya Bildirim Nasıl Yapılmaktadır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 21- BELLİ BİR YERDE YAPILMAYAN VEYA BELİRLİ BİR MERKEZDEN YÖNETİLMEYEN İŞLER İÇİN SGK’YA BİLDİRİM NASIL YAPILMAKTADIR ?

CEVAP 21- Belirli yerde yapılmayan ve belirli bir merkezden sevk ve idare edilen işlerin için işyeri bildirgesi, sigortalı çalıştırılmaya başlanılan, devir alınan veya başka bir işverene intikal eden işin, belirli bir yerde yapılmaması hâlinde işverenin ikametgâhının bulunduğu, bir ‘il’den diğer bir ‘il’e geçmesi ve devam etmesi hâlinde ise işin başladığı yeri çevresine alan SGK’nın ilgili birimine verilmektedir.

Belirli bir yerde yapılmayan işlerde işverenin ikametgâhı ile işin görüldüğü yerler SGK’ya ait ayrı birimin sorumluluk alanında bulunuyorsa, işverenin yazılı başvurması üzerine, işin yapıldığı yeri çevresine alan SGK’nın ilgili birimi tarafından yürütülmesine SGK’ca izin verilebilmektedir.