Anasayfa / Haber / Beş Sektörde İşverenlere İSG Desteği

Beş Sektörde İşverenlere İSG Desteği

Sponsorlu Bağlantılar

3 Ağustos 2015 tarihinde başlayan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi projesi kapsamında ilk yıl Mobilya, Kimya, Tekstil, Deri ve Gıda sektörleri için sırasıyla Ankara, Kocaeli, Bursa, Uşak ve Konya illerinde pilot uygulamalar gerçekleştirilecek. Bu uygulama kapsamında her sektör için seçilen 4 işyerine (toplam 20 işyeri) sektörel uzmanlar ile birlikte iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunulacak; risk değerlendirmesi, performans izleme çalışmaları, acil durum planlarının hazırlanması gibi faaliyetler gerçekleştirilecek ve yapılan bu çalışmalarla iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi geliştirilecek.

Toplam olarak 22 ay sürecek projenin ikinci yılında ise geliştirilen yönetim sisteminin yaygınlaştırılması amacıyla her sektör için 10’ar işyeri seçilerek rehberlik hizmeti verilecek. Seçilecek işyerleri her ilde 5’er işletme olarak belirlenecektir. Bu iller; Mobilya, Kimya, Tekstil, Deri, Gıda sektörleri için sırasıyla, Kayseri-Bursa, İstanbul-İzmir, Tekirdağ-Gaziantep, İstanbul-İzmir, Manisa-Eskişehir illeri olacak. Böylelikle, proje kapsamında toplam 70 işyerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemine ilişkin çalışmalar yapılmış olacak. Proje çerçevesinde geliştirilen tüm çıktıların yaygınlaştırılmasını sağlamak üzere İSGİP e‑öğrenme portalı oluşturulacak

Projeden faydalanmak isteyenler https://app3.csgb.gov.tr/isgip2/ linkinde bulunan başvuru formu ile başvuru yapabilecekler.(isvesosyalguvenlik.com)