Anasayfa / Haber / Birçok Kişi Bu Ay Yüzde 30 Zamlı Prim Ödeyecek

Birçok Kişi Bu Ay Yüzde 30 Zamlı Prim Ödeyecek

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere sigortalılar adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek primler prime esas kazanç esas alınarak hesaplanmaktadır.

Primlerini kendileri ödeyen kişiler ise sigorta primine esas kazanç alt sınırı (brüt asgari ücret) ile üst sınırı (brüt asgari ücretin altıbuçuk katı) arasında olmak şartıyla prime esas kazançlarını kendileri belirlemektedir. Primini kendi ödeyen sigortalı eğer kendisi Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurup prime esas kazanç beyanında bulunmamışsa bu durumda Kurum o sigortalı için prime esas kazanç olarak brüt asgari ücreti esas almaktadır. Bu durumda olan yani sigorta primini brüt asgari ücret üzerinden ödeyen çok sayıda sigortalı mevcut olup, yaklaşık yüzde 30 artan asgari ücret bu kişilerin ödeyeceği prim tutarını da artıracak.

Öte yandan geçtiğimiz Ocak ayında ödenen sigorta primleri 2015 Aralık ayına ait olduğundan eski asgari ücret üzerinden ödendi. 2016 Ocak ayına ait sigorta primleri ise bu ay ödenecek ve asgari ücret zammı bu ay hissedilecek.

Buna göre sigorta primlerini asgari ücret üzerinden ödeyen;

– 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalıları bu aydan itibaren aylık 568,22 TL, Tarım Bağ-Kur sigortalıları 435,63 TL,

– İsteğe bağlı sigortalılar bu aydan itibaren aylık 527,04 TL,

– 2925 SSK tarım sigortalıları bu aydan itibaren aylık 267,64 TL, Ek-5. maddeye tabi SSK tarım sigortalıları bu aydan itibaren 435,63 TL,

– Ek 6. Madde kapsamında sigortalı olan taksi – dolmuş – minibüs – otobüs şoförlerinden işsizlik sigortasına tabi olmayanlar bu aydan itibaren aylık 410,38 TL, işsizlik sigortasına tabi olanlar bu aydan itibaren aylık 448,26 TL,

– Mahalle muhtarları bu aydan itibaren aylık 568,22 TL, köy muhtarları bu aydan itibaren aylık 435,63 TL,

sigorta primi ödeyecek.

2016 yılında sigortalıların ödeyeceği prim tutarları ile 4/1-a (SSK) sigortalıları için ödenecek prim tutarları ayrıntılı olarak 2016 Yılında Uygulanacak Tutarlar sayfasında, yalnızca Genel Sağlık Sigortasına tabi olanların ödeyeceği prim tutarları ise 2016 Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Tutarları sayfasında yer almaktadır.

Bazı sigortalıların ödeyeceği aylık primler iki kez arttı.

Ek 5 tarım sigortalıları, Ek 6 taksi – dolmuş – minibüs – otobüs şoförlüğünden dolayı sigortalı olanlar, Tarım Bağ-Kur sigortalıları ve köy muhtarları 2015 yılında aylık 22 gün üzerinden prim ödüyorlar, 30 gün üzerinden hizmetlerine işleniyordu. Bu kapsamdaki sigortalılar bu aydan itibaren yılsonuna kadar aylık 23 gün üzerinden prim ödeyecekler. Dolayısıyla bunların ödeyeceği primler hem asgari ücret artışından dolayı arttı, hem de bu nedenle arttı. Yani iki kez artmış oldu. (isvesosyalguvenlik.com)