Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Yurtdışı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Birden Çok Statüde Sigortalılığı Bulunanlara Hangi Hallerde En Son Sigortalılık Statüsünün Öngördüğü Şartlara Göre Aylık Bağlanır ?

Birden Çok Statüde Sigortalılığı Bulunanlara Hangi Hallerde En Son Sigortalılık Statüsünün Öngördüğü Şartlara Göre Aylık Bağlanır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 69– BİRDEN ÇOK STATÜDE SİGORTALILIĞI BULUNANLARA HANGİ HALLERDE EN SON SİGORTALILIK STATÜSÜNÜN ÖNGÖRDÜĞÜ ŞARTLARA GÖRE AYLIK BAĞLANIR ?

CEVAP 69- Birden çok statüde sigortalılığı bulunanların aylığa hak kazanma şartları, aşağıda belirtilen durumlarda son sigortalılık statüsüne göre belirlenir:

-İstekle yaşlılık/emeklilik aylığı talebinde bulunanlardan sigortalılık süresinin başlangıç tarihi 2008 yılının Ekim ayından önce olanların son 7 yıl içinde farklı statülerde geçen hizmet sürelerinin eşit olması durumunda,

-İstekle yaşlılık/emeklilik aylığı talebinde bulunanlardan sigortalılık süresinin başlangıç tarihi 2008 yılının Ekim ayından önce olanların sigortalılık süresi içinde farklı statülerde geçen hizmet sürelerinin eşit olması durumunda,

-Malullük aylıklarının bağlanmasında,

-Ölüm aylıklarının bağlanmasında,

-Yaş haddinden resen emekli olma halinde,

-Süresi kanunla belirlenen vazifelere atanma veya seçilme durumunda,

-Bağlı oldukları sigortalılık halinin kanunla değiştirilmesi durumunda.