Anasayfa / GSS / Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi Bu Sefer Ertelenmeyecek

Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi Bu Sefer Ertelenmeyecek

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık alanındaki suiistimal ve dolandırıcılıkları önlemek, gerçekte herhangi bir sağlık kuruluşu veya hastaneye gitmediği halde, T.C. Kimlik Numarası temin edilen kişilerin sağlık kuruluşuna veya hastaneye gitmiş, muayene ve tedavi olmuş gibi gösterilip, onun adına ilaç yazdırılıp, tedavi ve ilaç giderlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödetilmesini engellemek için; hastaneye başvuru sırasında kişinin avuç içi veya parmak ucunu sisteme bağlı cihaza okutarak, sistem tarafından tanındıktan sonra muayene ve tedavi olabilmesini sağlayacak biyometrik kimlik doğrulama sisteminden; Özel Hastanelere Girişte Uygulanan Avuç İçi Damar Okumaya Alternatif Geliyor, Yirmi İlde Daha Özel Hastaneler Avuç İçi Damar İzi Okuma Uygulamasına Geçti, Avuç İçi Damar Okuma Sistemine Ait Kılavuz ve İllerin Sisteme Geçiş Tarihleri Yayınlandı başlıklı haberlerimizde daha önce bahsetmiştik.

İlk etapta özel hastane ve tıp merkezlerinde hayata geçecek olan bu uygulama pilot olarak bazı illerde uygulamaya girmiş, hatta uygulamanın hangi ilde, hangi tarihte zorunlu hale geleceği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından daha önce duyurulmuştu. Ancak cihazların temin edilmesi ve sistemin kurulması zaman aldığından, belirlenen zorunlu geçiş tarihleri ertelenmişti.

Kurum bu defa konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemine geçiş konusunda belirlenen 01.09.2013 tarihinde herhangi bir erteleme söz konusu olmayacağını duyurdu ve uygulama kapsamına girecek sağlık kurum ve kuruluşlarının buna göre hazırlıklarını yapmalarını istedi.