Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Borçlanmalar Ne Zaman Ödenirse Borçlandırılan Süreler Sigortalılıktan Sayılır ?

Borçlanmalar Ne Zaman Ödenirse Borçlandırılan Süreler Sigortalılıktan Sayılır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 73- BORÇLANMALAR NE ZAMAN ÖDENİRSE BORÇLANDIRILAN SÜRELER SİGORTALILIKTAN SAYILIR ?

CEVAP 73- 4/a (eski SSK’lı), 4/b (eski Bağ-Kur’lu) ve 15/8/2008 tarihinden sonra ilk defa memur (eski Emekli Sandığı) olanların hesaplanacak primlerin borcun tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmeleri şartı ile borçlandırılan süreler sigortalılık sürelerinden sayılmaktadır.

Eğer borçlanmanın tamamı bir ay içinde hiç ödenmezse borçlanma tamamen geçersiz sayılmakta, bunun için yeniden borçlanma talebinin alınması gerekmektedir.

Ancak, yeni talep tarihinde asgari ücret değişmiş ise borçlanmanın matrahı da değişeceğinden ödenmesi gereken miktarda da değişiklik olacaktır.

Borçlanmanın bir ay içersinde kısmi ödenmesi durumunda sadece süresinde ödenen miktar geçerli olacak, diğer geri kalan kısım için yeniden talep istenmektedir.

Yalnız, 15/10/2008 tarihinden önce 4/c (eski Emekli Sandığı) kapsamındaki memular için, istekle emeklilik halinde emeklilik tarihinden önceki 6 ay, resen/yaş haddiyle emeklilik veya ölüm halinde ise emeklilik veya ölüm tarihinden itibaren 6 ay içinde borçlanmanın yapılması ve ödenmesi gerekmektedir. Ancak, polis ve subaylar için okul sürelerinin borçlanılmasında bu sürelere ait kesenek ve karşılık tutarının tamamı borcun tebliğ tarihinden itibaren 2 yıl içinde ödenebilmektedir.