Anasayfa / GSS Rehberi / Borcu Olan Bağ-Kur’lunun (4/1-b) Eş ve Çocuğu Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir ?

Borcu Olan Bağ-Kur’lunun (4/1-b) Eş ve Çocuğu Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

GSS Yardımlarından Yararlanabilmesi İçin Borcu Olmaması Gerekenler Kimlerdir ? başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere, 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olanların, genel sağlık sigortası GSS yardımlarından yararlanabilmesi için en az 30 günlük prim ödeme gün sayısı olmasının yanında, tecil ve taksitlendirilmiş olup tecil ve taksitlendirmeleri devam edenler hariç 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması şartı aranmaktadır. Bu şart, sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişilerin (eşi, bakmakla yükümlü olduğu 18 yaş üstü çocukları, bakmakla yükümlü olarak sayılan ana ya da babası) sağlık yardımı alabilmeleri için de aranmaktadır.

Ancak sigortalının 60 günden fazla borcu bulunması ve borcun taksitlendirilmemiş olması nedeniyle sağlık yardımı alamayan eş, çocuk, ana – baba için başka bir seçenek bulunmaktadır. Bu kişiler 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılmak için bulundukları yerdeki SGK Müdürlüğüne başvurabilirler.

Bu başvuru üzerine SGK ilgili kişi veya kişileri gelir testine yönlendirir. Gelir testi sonucuna göre bu kişiler prim ödemeden (yeşil kart kapsamında) veya gelir durumuna göre prim ödeyerek genel sağlık sigortası yardımlarından yararlanabilirler.

Gelir testi ve sonrası süreç hakkında ayrıntılı bilgi ve açıklama, Başından Sonuna Bütün Yönleriyle Gelir Testi ve Tespiti başlıklı yazıda yer almaktadır.