Anasayfa / Haber / Borcu Olan GSS’liler Artık Sağlık Yardımı Alamayacak

Borcu Olan GSS’liler Artık Sağlık Yardımı Alamayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için 60/g kapsamında GSS’li olanların yani sadece genel sağlık sigortasına tabi olanların, normalde sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlarının olmaması gerekiyor.

Daha doğrusu bu kapsamdakilerin sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihte, tecil ve taksitlendirilmiş olup halen tecil ve taksitlendirmeleri devam edenler hariç, 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her hangi bir borcunun bulunmaması gerekiyor. Bu şart bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık yardımlarından yararlanması için de aranıyor. (Bkz. Sağlık Yardımlarından Yararlanabilmesi İçin Borcu Olmaması Gerekenler Kimlerdir ? başlıklı yazı).

Ancak 8 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6824 sayılı Torba Kanunla 1 Nisan 2017 tarihinden öncesine ait GSS prim borcu olanlara 30 Nisan 2018 tarihine kadar borçlarını yapılandırma, taksitlendirme imkanı getirilmişti. (Bkz. 6824 sayılı Kanunla GSS Borçlularına Tanınan Yeni Haklar) Aynı Kanunla 1 Nisan 2017 tarihinden öncesine ait GSS prim borcu olanların, bu borçlarına bakılmaksızın sağlık yardımlarından yararlanabilecekleri hükmü de getirilmişti. Tanınan bu süre de 30 Nisan 2018 tarihinde doldu.

Eğer yeni bir düzenleme yapılmazsa, eskiden olduğu gibi 60/g kapsamında sadece genel sağlık sigortasına tabi olanlar, 60 günlükten fazla SGK’ya borçları olduğu sürece, kendileri ve 18 yaşının altındaki çocukları hariç bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık yardımlarından yararlanamayacaklar. Bunun istisnası GSS’li Olma Şartı Aranmaksızın Ücretsiz Verilen Sağlık Hizmetleri Nelerdir ? başlıklı yazıda yer alan sağlık hizmetleri. Bu kapsamda GSS sigortalısı olanların her ay düzenli olarak prim ödemeleri gerektiğinden, iki aylıktan fazla borçları olup olmadığını bilirler. İsteyen borcu olup olmadığını, sağlık yardımı alma hakkı olup olmadığını e-Devlet’ten öğrenebilir. (isvesosyalguvenlik.com)