Anasayfa / Haber / Bu Düzenlemeler Çalışan Kadınları Sevindirecek

Bu Düzenlemeler Çalışan Kadınları Sevindirecek

Sponsorlu Bağlantılar

1 Kasım Pazar günü yapılan seçimlerden önce siyasi partiler birçok vaatte bulunmuştu. Bunlar arasında çalışama hayatını ilgilendiren vaatler de vardı. Ancak hükümet kurma yetkisini tekrar Ak Parti aldığından, bu partinin seçim vaatleri büyük önem taşıyordu.

Ak Parti’nin çalışma hayatına ilişkin seçim vaatlerini genel olarak Çalışma Hayatıyla İlgili Seçim Vaatleri Gerçekleşecek mi ? başlıklı yazımızda belirtmiştik. Aynı partinin kadınlarla ilgili olarak da bazı vaatleri vardı. Bunların hayata geçirilmesi için çalışmalara başlandı. Bu vaatlerden bazıları hükümet programında da yer alacak olup, bunlar aşağıda belirtilmiştir.

– Kadın istihdamına yönelik teşvikler sürecek, kadınların iş gücü piyasasına girişleri kolaylaştırılacak.

– Mevsimlik tarım işlerinde ve ev hizmetlerinde çalışan kadınların sosyal güvenceden daha kolay yararlanmaları sağlanacak.

– İş hayatında kadınların karar alma mekanizmasındaki etkinlikleri artırılacak.

– Kadınların 100 bin TL’ye ve beş yıl vadeye kadar kullanacakları kredilerin yüzde 85’i için Kredi Garanti Fonu kefalet imkanı sağlayacak.

– Kadın girişimciliği teşvik etmek için danışmanlık hizmeti verecek kurumsal mekanizmalar oluşturulacak, kadın girişimciliği programı hayata geçirilecek.

– Çalışma hayatında kadın – erkek fırsat eşitliğine yönelik bilincin artırılması ve bu konuda farkındalık oluşması için çalışmalar yapılacak.

– Meslek kurslarına katılan kadınların çocukları için oyun odaları kurulacak, uygun şartlarla kreş imkanı sağlanacak, kreşler yaygınlaştırılacak, belediyelere kreş açma zorunluluğu getirilecek.

– İşçi ve memur statüsündeki tüm kadınlara, doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve sonraki çocuklarda 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkı sağlanacak. Ayrıca çocuğun okula başlama yaşına kadar da kısmi süreli çalışma imkanı tanınacak. Doğuma bağlı izin ve diğer hakları güçlendirmek üzere Devlet Memurları Kanunu ve İş Kanunu’nda değişiklikler yapılacak. (isvesosyalguvenlik.com)