Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Yurtdışı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Bulgaristan’dan Alınmakta Olan Aylıkların Türkiye’de Ödenebilmesi İçin Ne Yapılmalıdır ?

Bulgaristan’dan Alınmakta Olan Aylıkların Türkiye’de Ödenebilmesi İçin Ne Yapılmalıdır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 86- BULGARİSTAN’DAN ALINMAKTA OLAN AYLIKLARIN TÜRKİYE’DE ÖDENEBİLMESİ İÇİN NE YAPILMALIDIR ?

CEVAP 86- 4/11/1998 tarihinde Ankara’da imzalanan ve 4/1/1999 tarihli 23573 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 1/3/1999 tarihinde yürürlüğe giren “Türkiye Cumhuriyeti ile Bulgaristan Cumhuriyeti Arasında Bulgaristan Emekli Aylıklarının Türkiye’de Ödenmesine İlişkin Anlaşma” ile 1/5/1989 tarihinden sonra Türkiye’ye gelenlerin Bulgaristan kanunlarına göre almakta oldukları görev süresi, yaşlılık, malullük ve ölüm aylıkları ile iş kazası veya meslek hastalığından dolayı malullük aylıkları, Türkiye’de ödenebilmektedir.

Söz konusu aylıkların transfer yoluyla Türkiye’de ödenebilmesi, ilgilinin bir dilekçe ile SGK’dan yazılı istekte bulunmasına bağlıdır.

Türkiye’ye transfer edilen aylıkların düzenli olarak ödenebilmesi için, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında doğru ve eksiksiz doldurulacak olan “Bulgaristan Yaşam Belgesi”nin Türkiye’de ikamet edilen yer muhtarlığına veya SGK sosyal güvenlik il müdürlüğü / merkezi yetkililerine tasdik ettirilerek “SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yurtdışı Hizmetler Daire Başkanlığı 06437 sıhhiye / Ankara” adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Bulgaristan Yaşam Belgesi örnekleri, SGK birimlerinden temin edilebilir. Ayrıca SGK’nın www.sgk.gov.tr  Internet adresinde bulunan “Emeklilik/Form ve Dilekçeler”  bölümünün 64 üncü ekinden de indirilebilir.