Anasayfa / Haber / Çalınan Eşyalardan Mağaza Sorumlu Tutulabilecek

Çalınan Eşyalardan Mağaza Sorumlu Tutulabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle giyim mağazalarındaki veya giyim reyonları bulunan alışveriş merkezlerindeki soyunma kabinlerinde, “çalınan eşyadan sorumlu değiliz”, “mağazamız çalınan eşyadan sorumlu değildir” şeklinde yazılı uyarılar yer almakta, bu uyarıyı gören müşteriler soyunma kabinlerinde unuttukları herhangi bir eşyanın kaybolması halinde başına gelene razı olmakta, mağaza yetkililerinden veya sahibinden herhangi bir talepte bulunmamakta veya bulunamamakta, bu durum mağaza sahiplerinin de işini kolaylaştırmakta ve kendileri tedbir alma zorunluluğu hissetmeyebilmektedirler.

Ancak bu defa durum biraz farklı. Alışveriş yaptığı mağazanın soyunma kabininde çantası çalınan müşteri mağaza sahibine karşı Tüketici Mahkemesinde dava açtı. Bilirkişinin; dava açan müşterinin olayda maddi zararının meydana geldiğine ve bu maddi zarardan mağazanın sorumlu olduğuna karar vermesi üzerine yerel mahkeme, mağazaya gelen müşterilerin huzur ve güven içinde alışveriş yapmalarını temin etmenin davalıya yani mağazaya ait bir vazife olduğu, buna karşılık davacı müşterinin de değerli eşyalarını soyunma kabininde bırakması nedeniyle kusurlu olduğu kararına vararak, mağazayı zarardan sorumlu tuttu ve davacı müşterinin tazminat talebinin yarsının kabul ederek mağaza sahibinin davacı müşteriye yasal faiziyle birlikte 6 bin lira tazminat ödemesine hükmetti. Mağazanın sorumlu tutulmasında, kamera kayıtlarının olmaması, dolayısıyla gerekli tedbirlerin alınmamış olması etkili oldu.

Mahkemenin bu kararının davalı mağaza avukatı tarafından Yargıtay’a taşınması üzerine, davaya bakan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin kararını yerinde bularak onadı. Yargıtay’ın bu kararı artık bundan sonrası için emsal teşkil edecek ve mağaza sahipleri eskiden olduğu gibi bir yazı asarak sorumluluktan kurtulamayacak. Kusurları oranında sorumlu tutulabilecekler.