Anasayfa / Haber / Çalışanlara Yeni Bir Ücret Kesintisi Geliyor

Çalışanlara Yeni Bir Ücret Kesintisi Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışanların ücretlerinden yapılan yasal kesintilerin başında vergi ve sigorta prim kesintisi gelmektedir.

Ücretlerden yapılan kesintileri İşçi Ücretlerinden Hangi Yasal Kesintiler Yapılır ? başlıklı yazıda belirtmiştik.

Ancak öyle görünüyor ki yakın zamanda çalışanların ücretlerinden yeni bir kesinti başlayacak. Bireysel Emeklilik Tüm Çalışanlar İçin Zorunlu Hale Gelebilir başlıklı yazımızda, bireysel emekliliğin tüm çalışanlar için zorunlu hale gelebileceğini belirtmiştik.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bireysel emeklilik sistemine (BES) otomatik katılımla ilgili çalışmaların tamamlandığı, Ekonomik Koordinasyon Kurulunda (EKK) görüşüldükten sonra düzenlemenin Meclis’e gönderileceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Şimşek açıklamasında; yeni işe girenlerin ve iş değiştirenlerin bir süreliğine (4 veya 6 ay gibi) bireysel emeklilik sistemine tabi tutulacağını, bu sürenin sonunda istemeyen çalışanın sistemden çıkabileceğini, sitemden çıkmak istemeyenin sitemde kalmaya devam edeceğini, bireysel emeklilik için çalışanların ücretlerinden cüz’i bir miktar kesinti yapılacağını, ayrıca Devletin de katkıda bulunacağını, sistemde daha uzun süre kalanın daha çok Devlet katkısı alacağını, kesilen para ve Devlet katkısının çalışan adına bir hesapta birikeceğini, çalışanların cüz’i de olsa gelirinden tasarruf etmiş olacağını, hesabın işçinin tercihine göre yönetileceğini, Devletin sadece denetim yapacağını, emeklilik hakkı kazandığında çalışana isterse toplu para ödeneceğini, isterse emekli maaşı olarak alacağını, böylece çalışanların ilerde sadece Devletten alacağı emekli maaşına bağlı kalmayacağını belirtti.

Dolayısıyla bu düzenleme gerçekleşir ve en azından belirli bir süre bireysel emeklilik tüm çalışanlar için zorunlu hale getirilirse, bu durumda çalışanların ücretlerinden vergi ve sigorta primi gibi yasal kesintiler yanında bir de bireysel emeklilik sistemi için kesinti başlayacak. (isvesosyalguvenlik.com)