Anasayfa / Soru - Cevap / İşveren Çalışanlara Yol ve Yemek Yardımı Yapmak Zorunda mıdır ?

İşveren Çalışanlara Yol ve Yemek Yardımı Yapmak Zorunda mıdır ?

Sponsorlu Bağlantılar

4857 sayılı İş Kanununda, işverenin çalışanlara yemek ve yol parası vermesiyle ilgili herhangi bir hüküm yer almamakta, dolayısıyla bu konuda herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu konuda tek sınırlama işverenin işçilere asgari ücretin altında ödeme yapamayacağı yönündeki Asgari ücret başlıklı 39 madde de yer almaktadır. Bu madde uyarınca işveren çalışanlara asgari ücretten daha düşük bir ödeme yapamaz. (Bkz. 2015 Yılı Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları)

Eğer işçi ile işveren arasında yazılı bir iş sözleşmesi varsa veya işyeri toplu iş sözleşmesi kapsamındaysa ve sözleşmede işverenin işçilere yemek ve yol yardımı vermesi, servis sağlaması yönünde hükümler yer alıyorsa, işveren bu konudaki sözleşme hükümlerine uymak zorundadır. Aynı şekilde işe girerken işçi – işveren bu konuda aralarında anlaşmışlarsa işveren buna uymak zorundadır. Aksi halde çalışan için iş sözleşmesini feshetme hakkı doğar ve çalışan bir yılını da doldurmuşsa bu durumda işverenden kıdem tazminatı da isteyebilir.(isvesosyalguvenlik.com)

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*