Sosyal Medyada Bizi Takip Edin, Gelişmelerden Anında Haberdar Olun.
facebook twitter in rss
Anasayfa / Haber / Çalışma Bakanı Meclis’te Gündeme İlişkin Soruları Cevapladı

Çalışma Bakanı Meclis’te Gündeme İlişkin Soruları Cevapladı

Sponsorlu Bağlantılar

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme, 1999 yılında o günün hükûmeti üçlü koalisyon tarafından 4447 Sayılı Yasa ile yürürlüğe girmiş olan bir düzenlemedir. Bu konu Anayasa Mahkemesine götürülmüş ve burada, bu emeklilik yaşına takılan, bugün de ifade edilen kesime bir haksızlığın yapıldığı ifade edilmiş. Anayasa Mahkemesi uygulamada ve yasada bir haksızlığın, yanlışlığın olmadığına yasayı iptal etmeyerek karar vermiş bulunmaktadır.

Soma’daki yangında hayatını kaybeden vatandaşımıza ben de Allah’tan rahmet diliyorum. Olaydan hemen sonra müfettişlerimiz oradaydılar ve havalandırmada bir çöküşün neticesinde, tozda meydana gelen yangın neticesinde bir vatandaşımız, bir işçimiz ne yazık ki hayatını kaybetti. Bu işletmeyle ilgili, bu iş yeriyle ilgili nisan ayında yapılan teftişte kapatma cezası verilmiş ve daha önce de 10 bin lirayı yani 10 milyarları aşan birçok idari para cezaları da orada uygulanmış. Bu son kapatmadan sonra, tespit edilen eksiklikler giderildikten sonra tekrar işletme faaliyetlerine dönmüş fakat buradaki kaza, havalandırmadaki çöküşün oluşturduğu bir kazadır. Teknik olarak şu anda çalışmalar devam ediyor. İlk bulgulara göre, işletmenin kusurunun olduğu şeklinde teftiş raporlarında ön bilgi olarak bizlere de ifade edildi. Kesinlikle ifade ettiğiniz gibi, insan hayatını bu kadar ilgilendiren bir konuyla ilgili baskı veya benzeri bazı yandaş yaklaştırmaların kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Çalışma hayatının çok daha sağlıklı bir düzeyde sürdürülmesi konusunda bildiğiniz gibi Parlamentoda İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nı birlikte çıkardık. Bunun önemli bölümleri 1 Ocak 2014 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek. Burada amaç, sağlıklı bir ortamda işçilerimizin, emekçilerimizin çalışma yaşamlarını sürdürmeleridir.

Bu konuda başka bir düzenlemeye, burada ifade edildiği gibi başka bir düzenlemeye, yani “Madeni kim çıkaracak? Taşeron mu çıkaracak, asıl işveren mi çıkaracak?” gibi düzenlemeye gerek yok, yasa uygulamaya girdiğinde kurallara uyulduktan sonra tüm sıkıntıların ortadan kalkacağı bir sürece inşallah bu yasa ile girmiş olacağız.

Genelde kullanılıyor “Dünyada, efendim, iş kazalarında 2′nciyiz.” gibi gelişigüzel değerlendirmeler yapılıyor, bunlar doğru değil arkadaşlar. 2002 yılında 100.000 işçide 16 ölüm söz konusu iken 2012′de 100.000 işçide 8, şu anda ise, 2013 yılında 100.000 işçide 6 ölümlü iş kazalarıyla karşı karşıyayız. Türkiye hızlı bir şekilde iş kazalarını ve buradaki ölümleri azaltmaktadır, bunu da bu vesileyle ifade etmiş olayım.

Artvin’deki… Artvin, biliyorsunuz, “yeşil Artvin” diye ifade etmek doğrudur. Benim de doğduğum bir şehirdir, çocukluğumu geçirdiğim bir şehirdir. Tam Artvin’in tepesinde bir maden arama… Tabii ki tekniğine ve çevreyi tahrip etmeyecek bir şekilde madenlere sahip çıkmamız doğrudur ama eğer bir tahribat söz konusuysa, ki Artvin’deki geçmiş yıllara ait bir konuşmamı Sayın Milletvekilim hatırlattılar, aynen o konuşmanın arkasındayım, onu da ifade edeyim.

Serbest diş hekimleriyle ilgili olarak da, kamudan hizmet alımlarıyla ilgili çalışmalarımızı biz Sosyal Güvenlik Kurumu olarak tamamlamış bulunuyoruz fakat bu konuda takdir edersiniz ki kurumlar arasında değerlendirmemiz devam ediyor ve neticeye bu konuda varamamış durumdayız.

İl özel idarelerine bağlı çalışanların sözleşmeli olan 100 bin kişiyi kadroya aldık. Bunu yine yüce Mecliste hep birlikte gerçekleştirdik. Bu 100 bin sözleşmeli kapsamına girmeyenlerin tabii ki kadroya alınmaları söz konusu olmayacak idi. Bizim personel rejimimizde çok farklı statüler var, bunları daha da azaltma gayreti içerisindeyiz. Geçmiş yıllardaki kadroya alınan işçiler ve bazı statülerde yapılan değişikliklerin amacı da bu parçalı statüyü biraz daha derli toplu hâle getirmeye dönük olduğunu ifade ediyorum.

Bir özel şirket sahibinin bir siyasi parti mensubu olması yanlış bir şey midir, bunu anlamakta zorlanıyorum. Yani bir vatandaş siyasi partiye üye olamaz mı? Bir vatandaş bir siyasi partiye gönül vermiş ise işçisine izin verip, ücretini verip götüremez mi? Bu, Cumhuriyet Halk Partisi için de geçerlidir, AK PARTİ için de geçerlidir. Yani kamudan mı bahsediyorsun, ben anlayamadım.

Yani vatandaşlar siyasi partiye üye olamazlar mı, siyasi partiye gönül veremezler mi?

Ben, bahsettiğiniz, Soma’daki işletmenin ne sahibini biliyorum ne sahibini tanıyorum. Ama siz diyorsunuz ki: “Soma’daki bir özel şirketin sahibi siyasi partiye üye olamaz, partiye gönül veremez.”

Yani, o zaman 1 milyon 529 bin işletmemize siyasi yasak getirelim, kimse siyasetle uğraşmasın. Böyle bir mantık olabilir mi?

Ben size az önce cevap verdim, dedim ki: Nisan ayında yapılan son denetimde bu iş yeri kapatılmıştır, eksikleri 5 maddededir. Bunlar tamamlanmıştır ve açılmıştır.

Dün meydana gelen kaza ise havalandırmada meydana gelen bir çöküşün neticesinde 1 işçimizin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmıştır. Burada işletmenin kusuru var ise gerekli işlemlerin yapılacağını söyledik.