Anasayfa / Haber / Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü Verilecek

Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü Verilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında, öncelikle işverenler olmak üzere çalışma hayatının tüm kesimlerinde bilinç ve duyarlılığın artırılması amacıyla her yıl düzenli olarak verilen “Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü” bu yıl da verilecek.

Ödül, genel olarak Türkiye’de çalışma hayatı içerisinde toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili konulara daha fazla dikkat çekilmesini ve bu konulara ilişkin hassasiyet oluşturulmasını hedefliyor. Başvurular 20 Ocak 2014 tarihinde başlamış olup 14 Şubat 2014 tarihinde sona erecek.

Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü; “Ödül Belgesi” ve “Ödülü Simgeleyen Plaket” ten oluşacak ve;

– 10-50 işçi çalıştıran küçük işyerleri;

– 51-250 işçi çalıştıran orta boy işyerleri;

– 251 ve üzerinde işçi çalıştıran büyük işyerleri

için, her kategoriye bir birincilik olmak üzere üç kategoride verilecek.

Başvuru eki belgelerin asıllarının ve CD olarak kopyalarının dosya içerisinde, 20 Ocak – 14 Şubat 2014 tarihleri arasında “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü İnönü Bulvarı No:42 Emek/ANKARA” adresine bizzat ya da posta aracılığıyla yapılması gerekiyor.

Ödüller, Mart ayı içinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca belirlenecek tarihte törenle sahiplerine verilecektir.

Öte yandan, 4857 sayılı İş Kanununun “Eşit davranma ilkesi” başlıklı 5 inci maddesinde, işverenin işçilere davranışlarında cinsiyet ayrımı gözetmesi yasaklanmış, aynı Kanunun 99 uncu maddesi birinci fıkrası (a) bendinde de bu madde hükmüne aykırı hareket eden işverene, bu durumdaki her işçi için 122 TL idari para cezası uygulanması öngörülmüştür.