Anasayfa / Haber / Çalışma Hayatıyla İlgili Seçim Vaatleri Gerçekleşecek mi ?

Çalışma Hayatıyla İlgili Seçim Vaatleri Gerçekleşecek mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

1 Kasım seçimleri önce siyasi partiler birçok vaatte bulunmuştu. Nihayet seçim sonuçlandı ve iktidara gelen Ak Parti dışındaki partilerin seçim vaatlerinin artık bir anlamı kalmadı.

Ak Parti’nin tekrar iktidara gelmesiyle birlikte gözler seçim vaatlerinin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği konusuna çevrildi.

Çalışma Hayatıyla İlgili Vaatler Nelerdi ?

Ak Parti çalışma hayatını yakından ilgilendiren aşağıdaki vaatlerde bulunmuştu.

1- Asgari ücret 1.300 TL olacak.

2- Gençlerin genel sağlık sigortası (GSS) prim borçları silinecek.

3- Emeklilere zam yapılacak.

4- Asıl işi yapan taşeron işçiler kadroya alınacak.

5- Polislere zam yapılacak.

6- Muhtarlara zam yapılacak.

7- Esnafa vergi kolaylığı getirilecek.

8- Sosyal güvenlik destek primi kaldırılacak.

9- Yeni iş kuran gençlerden 3 yıl boyunca gelir vergisi alınmayacak.

Asgari Ücretin 1.300 TL Olması

Şu an asgari ücretle çalışan bekar bir işçinin eline asgari geçim indirimi (AGİ) dahil aylık net 1.000 TL geçtiği düşünülürse, net asgari ücretin vaat edildiği gibi 1.300 TL olması tabi ki çalışanlar açısından son derece olumlu bir durum olacaktır. Ancak özellikle prim oranları aynı kalırsa bu durum işveren üzerindeki maliyeti artıracağından, asgari ücretin 1.300 lira olması konusunda işveren kesiminden önemli bir direnç gelecektir. Çünkü bu durumda aylık brüt asgari ücret yaklaşık 1.650 TL olacak, asgari ücretle çalışan bir işçinin işverene aylık maliyeti de yaklaşık 2.021 lira olacak, eğer işveren 5 puanlık prim indiriminden yararlanıyorsa aylık maliyet bu durumda da yaklaşık 1.938 lira olacaktır.

Yasal Düzenleme Gerekiyor

Asgari ücret artışı için herhangi bir yasal düzenleme gerekmiyor. Asgari Ücret tespit komisyonu kararıyla asgari ücret 1.300 TL’ye çıkarılabilir. Dolayısıyla bunun için yasal düzenleme yapılmasına gerek yok. Ancak, GSS borçlarının silinmesi, emekliye, muhtarlara ve polise zam yapılması, taşeron işçilerin kadroya alınması gibi vaatlerin gerçekleşmesi için Meclis’ten kanun çıkarılması gerekiyor. (isvesosyalguvenlik.com)