Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Uzun Vadeli Sigorta Kolları Soru ve Cevaplar / Cenaze Ödeneği Nedir ve Kimlere Verilmektedir ?

Cenaze Ödeneği Nedir ve Kimlere Verilmektedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 104-  CENAZE ÖDENEĞİ NEDİR VE KİMLERE VERİLMEKTEDİR ?

CEVAP  104- Cenaze ödeneği, SGK’dan ölüm yardımı, yaşlılık, malullük veya vazife malullüğü aylığı almakta iken veya kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi ödenmiş olup da ölen kamu görevlisinin hak sahiplerine SGK Yönetim Kurulunca belirlenip Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanan tarife üzerinden yapılan ödemedir.

Bu ödenek, sırasıyla sigortalının eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine verilmektedir.

Bu kişilerin olmaması halinde; kamu görevlisinin cenazesinin gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırılması durumunda, tespit edilen cenaze ödeneği tutarını geçmemek üzere belgelere dayanan masraflar, masrafı yapan gerçek veya tüzel kişilere ödenmektedir.

4/c (eski Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı sayılanlardan ölenlerin hak sahiplerine kendi kurumları tarafından ilgili mevzuat gereği ölüm yardımı hariç cenaze gideri, cenaze nakil gideri ödeneği veya bu mahiyette bir ödemenin yapılması halinde, SGK tarafından cenaze  ödeneği ödenmemektedir.