Anasayfa / Soru - Cevap / Çırak ve Stajyerlerden Niçin SGK Müstehaklık Belgesi İsteniyor ?

Çırak ve Stajyerlerden Niçin SGK Müstehaklık Belgesi İsteniyor ?

Sponsorlu Bağlantılar

Mesleki Eğitim Kanunun kapsamında çırak olarak çalışacaklardan, işletmelerde mesleki eğitim göreceklerden, meslek liselerinde veya üniversitede okuyup da staj yapmak zorunda olan öğrencilerden, SGK sağlık yardımı müstehaklık belgesi istenebilmektedir.

Bunun sebebine gelince, daha önceki yasal düzenlemeye göre; 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler, meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanıyordu.

Ancak daha sonra yapılan yeni bir yasal düzenleme ile yukarıda belirtilenlerden, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında başkası (anne-baba veya eş) üzerinden sağlık yardımı alma hakkı olmayanlar için ayrıca genel sağlık sigortası (GSS) yapılması zorunluluğu getirildi. Bu nedenle çırak olarak çalışacak, işletmelerde mesleki eğitim görecek, öğrenimi sırasında staj yapacak kişilerden SGK sağlık yardımı müstehaklık belgesi istenmektedir.

Bu belge e-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna ait sayfadan alınabildiği gibi herhangi bir SGK müdürlüğünden de alınabilmektedir. (isvesosyalguvenlik.com)