Anasayfa / Soru - Cevap / Çıraklık veya Stajdaki Sigorta Başlangıcı Emeklilikte Dikkate Alınır mı ?

Çıraklık veya Stajdaki Sigorta Başlangıcı Emeklilikte Dikkate Alınır mı ?

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok kişinin hayatında, özellikle öğrencilik döneminde çıraklık veya stajyerlik söz konusu olabilmekte ve bu kişilerin ilk sigortası bu dönemde başlamaktadır.

8 Eylül 1999 tarihinden önce işe girenlerin yani sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden öncesine ait olanların emeklilik yaşı ve SSK kapsamında emekli olacakların doldurmaları gereken prim gün sayısı ise sigorta başlangıç tarihi esas alınarak belirlenmektedir.

Bu nedenle de çıraklık veya stajyerlik dönemindeki sigorta başlangıcının emeklilikte dikkate alınıp alınmayacağı merek edilmektedir. Ancak çıraklık veya stajyerlik dönemindeki sigorta başlangıcı emeklilikte dikkate alınmamaktadır. Bunun sebebi bu dönemde sigortalı olanlar sadece kısa vadeli sigorta kollarına (iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık sigortası gibi) tabi olmaktadırlar. Emeklilikte ise uzun vadeli sigorta kolları (malullük – yaşlılık – ölüm sigortası) esas alınmaktadır. Dolayısıyla emeklilikte de uzun vadeli sigorta kollarına tabi olunan sigortalılıktaki sigorta başlangıcı dikkate alınmaktadır.

Benzer bir durum 18 yaşından önce sigortalı olanlar için geçerlidir. (Bkz. 18 Yaşından Önceki Sigortalılık Emeklilikte Dikkate Alınır mı ?)

Aynı şekilde çıraklık veya stajyerlik dönemine ait sigorta günleri de emeklilikte dikkate alınmaz.

Sigortası 8 Eylül 1999 tarihi veya sonrasında başlayanlar içinse emeklilik yaşı veya doldurmaları gereken prim gün sayısı sabit olduğundan, sigorta başlangıç tarihinin bir önemi bulunmamaktadır.

Öte yandan ise doğum borçlanmasında durum farklıdır. Doğum borçlanması şartlarından biri de doğumdan önce sigorta kaydının bulunması olup (Bkz. Son Düzenlemelere Göre Bütün Ayrıntılarıyla Doğum Borçlanması), doğumdan önce çıraklık veya stajyerlik nedeniyle yapılan sigorta başlangıç olarak kabul edilmektedir. (isvesosyalguvenlik.com)