Anasayfa / Bağkur / Çok Sayıda Kişiyi Sevindirecek Yeni Torba Yasa Geliyor

Çok Sayıda Kişiyi Sevindirecek Yeni Torba Yasa Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye Büyük Millet Meclisi bu ayı bütçe görüşmeleriyle geçirecek. Ancak Ocak ayında Meclis’e sunulması planlanan yeni bir torba kanunla, birçok kişiyi, özellikle de SGK’ya borcu olanları sevindirecek bazı düzenlemeler yapılacak.

Bunlardan GSS ve Bağ-Kur (4/1-b) borçlularına gelecek affı; Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Olanlara Af Geliyor, Bağ-Kur Borçlularına da Af Geliyor ? başlıklı haberlerimizle daha önce duyurmuştuk.

Ali TEZEL’in haberine göre, yeni torba yasayla bunların dışında;

• 4/1-a (SSK) kapsamında işçi çalıştıran işverenlerin borçlarına da af getirilecek. Bunların prim borçlarına ait gecikme zammı ve cezası (faizi) silinecek, kalan ana paraya 36 aya kadar taksit imkanı getirilecek.

• Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, evde bakıma muhtaç yakınına baktığı için bakım parası verdiği kişiler, her ay prim ödeyerek emekli olabilecek.

• Kamuda çalıştırılan taşeron işçilerle işverenleri arasındaki sözleşmeler her yıl değil, 3 yılda bir yenilecek. Bunların yıllık izin ve kıdem tazminatıyla ilgili sorunlar çözülecek.

• 2000 ve sonrasında emekli olanlara da intibak getirilmesi yönünde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma olumlu sonuçlanırsa, Ocak 2014’te bu kişilere de intibak gelecek.

• SSK kapsamında çalışması olan kadınlar için şu an iki çocukla sınırlı olan doğum borçlanmasında sınır üç çocuğa çıkarılacak. Dolayısıyla bunlar 6 yıla kadar borçlanma yapabilecek.

• Çalışan kadınların doğum yapmalarını teşvik etmek ve bunların çalışmaya devamını sağlamak için, çalışan kadınlara her ay 300 lira kreş yardımı gelecek.

• Emeklilik için prim gününü doldurup yaşı bekleyenlerle ilgili bir düzenlemenin de bu torba kanuna girme olasılığı var.

• Eğer yukarıda belirtilen düzenlemeler gerçekleşirse, yaklaşık 2 buçuk milyon Bağ-Kur’lu esnaf ve işvereni, 3 milyon GSS prim borçlusunu, 6 buçuk milyon emekliyi,  kamuda çalışan 600 bin taşeron işçiyi, evde bakım parası alan 400 bin kişiyi ve kreş yardımı alacak kadın çalışanları sevindirecek.