Anasayfa / Haber / Dar Gelirlilere Doğalgaz Desteği Geliyor

Dar Gelirlilere Doğalgaz Desteği Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizde başta büyük şehirler olmak üzere bazı il ve ilçelerde ve bazılarında çok önceden bazılarında ise yakın zamanlarda doğalgaz kullanımına geçilmiş olduğu halde, gelir düzeyi düşük olanlar veya yoksullar maalesef doğalgazdan faydalanamamaktadır. Özellikle kışları doğalgazın ısınma amaçlı kullanılması, binada yeterli ısı yalıtımı da yoksa birçok vatandaş için mümkün olmamaktadır. Çünkü aylık doğalgaz gideri 400 – 500 TL’yi bulmakta, dolayısıyla bir aylık kira bedeline ulaşmakta hatta bazı yerlerde geçmektedir. Haliyle bu insanlar soba ile ısınmayı tercih etmek zorunda kalmaktadır. Bazı vatandaşlar da değil ısınma, mutfakta dahi doğalgazı kullanamamaktadır. Aslında ısınmadan farklı olarak mutfakta doğalgaz kullanılması, tüp kullanılmasına oranla daha avantajlı olduğu halde; binaya doğalgaz tesisatı çektirmek ve doğalgaz bağlatmak (proje bedeli, güvence – depozito bedeli, tesisat döşenmesi gibi) çok yüksek maliyetli olduğundan, maalesef yoksul ve gelir düzeyi düşük insanlar doğalgazı mutfakta dahi kullanamamaktadırlar.

Ancak, Bakanlık tarafından yasa taslağına eklenen uygulama hayata geçerse eğer, bazı dar gelirlilerin de doğalgazdan faydalanma imkanları olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen ve doğalgaz piyasasının yeni oluşan koşullara göre yapılandırılmasını öngören ‘Doğalgaz Piyasası Yasa Tasarısı Taslağı’, dar gelirlilere doğalgaz desteğinin de önünü açıyor. Eğer taslak aynen yasalaşırsa, Enerji Bakanlığı’nın önerisiyle Bakanlar Kurulu, belli bölgelerde ve belirli amaçlarla doğalgaz tüketicilerini sübvanse edebilecek yani onlara bir nevi doğalgaz desteği verilecek.

Destek verilecek bölge ve desteğin biçimini Bakanlar Kurulu belirleyecek. Söz konusu yasa taslağının, Ekim ayında TBMM’nin yeni yasama yılı açılışının ardından kısa sürede yasalaşması hedefleniyor.