Anasayfa / Soru - Cevap / Deneme Süresinde İhbar Süresine Uymak Gerekir mi ?

Deneme Süresinde İhbar Süresine Uymak Gerekir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Deneme süresi 4857 sayılı İş Kanununun 15 inci maddesinde düzenlenmiştir. Maddede; tarafların (işçi – işveren) iş sözleşmesine bir deneme kaydı koyabileceği ve bunun süresinin en çok iki ay olabileceği, ancak deneme süresinin toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabileceği, deneme süresi içinde tarafların iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebileceği, işçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları saklı olduğu belirtilmiştir.

Dolayısıyla, deneme süresi içerisinde işçi veya işveren bildirim yani ihbar süresi (ihbar öneli) ile bağlı olmadan, yani karşı tarafa önceden haber vermeden iş sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir. Zaten deneme süresinin amacı da işçi veya işverenin önceden karşı tarafa haber vermek veya herhangi bir tazminat ödemek zorunda kalmadan, iş sözleşmesini feshetme imkanı vermesidir.

Bu nedenle de deneme süresi içinde işten ayrılan işçi veya işçiyi işten çıkaran işveren karşı tarafa ihbar tazminatı ödemek zorunda değildir.

Öte yandan, deneme süresi 854 sayılı Deniz İş Kanununun 10 uncu maddesinde deneme süresi, 5953 sayılı Basın İş Kanununun 10 uncu maddesinde tecrübe müddeti olarak düzenlenmiştir.