Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Derneklerin ve Kooperatiflerin Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu Gibi Organlarına Seçimle Göreve Gelenler Sigortalı Sayılmakta mıdır ?

Derneklerin ve Kooperatiflerin Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu Gibi Organlarına Seçimle Göreve Gelenler Sigortalı Sayılmakta mıdır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 103- DERNEKLERİN VE KOOPERATİFLERİN YÖNETİM KURULU, DENETİM KURULU GİBİ ORGANLARINA SEÇİMLE GÖREVE GELENLER SİGORTALI SAYILMAKTA MIDIR ?

CEVAP 103- 5253 sayılı Dernekler Kanunu ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanununa göre her dernekte ve kooperatifte genel kurul, yönetim kurulu ve denetleme kurulunun oluşturulması gerekmektedir.

Dernekler Kanunu ve Kooperatifler Kanununa göre dernek/kooperatif başkanlarıyla, dernek/kooperatif yönetim ve denetim kurulu organlarında görev alan kimseler seçimle iş başına gelmeleri nedeniyle, hizmet sözleşmesine/iş akdine göre bir çalıştırılma durumu söz konusu olmadığından, bu görevleri için ücret, huzur hakkı almış olsalar dahi bu çalışmalarından dolayı sigortalı ve 4/a statüsünde (eski SSK’lı) sayılmamaktadırlar.