Anasayfa / Haber / Devlet Desteğine İlişkin Başvuru ve Ödeme İşlemlerinin Ayrıntıları Belirlendi

Devlet Desteğine İlişkin Başvuru ve Ödeme İşlemlerinin Ayrıntıları Belirlendi

Sponsorlu Bağlantılar

30 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi” başlıklı 7 nci maddesi ile 10’dan az çalışanı olan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için devlet desteği sağlanması öngörülmüş, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için sağlanacak desteğin usul ve esasları ise 24 Aralık 2013 tarihli ve 28861 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmişti.

Ancak, destekten yararlanmak için yapılacak başvuru işlemleri ile Sosyal Güvenlik Kurumunun destek kapsamında işverenlere yapacağı ödemelere ilişkin ayrıntılı düzenlemeler henüz yapılmamıştı. Nihayet 3 Mayıs 2014 tarihli ve 28989 sayılı Resmî Gazete’de 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ yayımlanarak, bu konudaki ayrıntılar da belirlenmiş oldu. Muhtemelen bu aşamadan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ayrıca bir Genelge yayımlayacak ve uygulama bu şekilde yürütülecek. Söz konusu Yönetmelik ve Tebliğe sitemizin Mevzuat bölümünden ulaşabilirsiniz.

Öte yandan daha önce konuya ilişkin olarak, İş Güvenliğinde İşverene Devlet Desteği Uygulaması başlıklı bir yazı yayımlamıştık. Yayımlanan Tebliğ doğrultusunda söz konusu yazıyı da güncelledik.