Anasayfa / Haber / Devlet Memurlarına Bayram İkramiyesi mi Geliyor?

Devlet Memurlarına Bayram İkramiyesi mi Geliyor?

Sponsorlu Bağlantılar

Bugün bazı yazılı ve görsel basında; memurlara 843 lira bayram parası geliyor şeklinde haberler yer aldı. Dolayısıyla bu durum birçok memuru heyecanlandırdı. Ancak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 12 Temmuz 2013 Cuma günü kabul edilen (Torba Kanun Teklifi Meclis’te Kabul Edilerek Yasalaştı başlıklı haber) ve memurlarla ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunuyla ilgili çok sayıda düzenleme içeren (Torba Kanunla Hangi Konularda Düzenlemeler Yapıldı? başlıklı haber) torba yasa da bu konuyla ilgili herhangi bir hüküm yer almamaktadır.

Aslında haberlerde bahsedilen bayram ikramiyesi; 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu hükümleri uyarınca 2014 ve 2015 yılları için kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına yönelik mali ve sosyal hakları belirlemek üzere 1 Ağustos’ta başlanacak toplu sözleşme görüşmelerinde, kamu sendikaları tarafından görüşme masasına getirilecek taleplerden sadece biri. Diğer talepler yanında, yılda iki kez dini bayramlar öncesinde tüm kamu görevlilerine 843 lira tutarında ‘bayram ikramiyesi’ ödenmesi talep edilecek.

Tabii bunun hayata geçmesi Hükümetin bu talebi kabul etmesine, Hükümetin kabul etmemesi ve taraflar arasında uzlaşmaya varılmaması halinde ise Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından kabul edilmesine bağlı. Dolayısıyla ortada henüz sendikaların talebinden başka bir şey yok.