Anasayfa / Bilgi / Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Geri Çeker mi ?

Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Geri Çeker mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Hizmet borçlanmalarının emeklilik için doldurulması gereken yaşı etkileyebilmesi, yani aşağı çekebilmesi için, sigortalılık başlangıç tarihinden önceki süreler için borçlanılmış olması gerekiyor. Aynı durum 4/1-a (

Bu nedenle hizmet borçlanmasıyla emeklilik yaşını aşağı çekebilmek askerlik, yurtdışı borçlanmasında mümkün. (Bkz. Askerlik Borçlanması Hangi Hallerde Erken Emeklilik İmkanı Sağlar ?) Aynı durum 4/1-a (SSK) kapsamındakilerin doldurması gereken sigortalılık süreleri için de geçerli.

Ancak doğum borçlanması için aynı durum söz konusu değil. Doğum borçlanmasıyla emeklilik yaşının normalde aşağı çekilmesi mümkün değil. Aynı şekilde doğum borçlanması 4/1-a (SSK) kapsamındakilerin doldurması gereken sigortalılık süresine de etki etmemektedir.

Çünkü şu an geçerli olan doğum borçlanması şartlarına göre, doğumdan önce en az bir gün sigortalı olma, yani sigorta başlangıç tarihinin borçlanma yapılacak doğumdan öncesine ait olması şartı aranıyor. Dolayısıyla sigorta başlangıç tarihinden önce gerçekleşmiş olan doğumlar için doğum borçlanması yapma imkanı bulunmuyor. Bu durumda da yapılacak doğum borçlanması sadece emeklilik için doldurulması gereken prim gün sayısına etki ediyor, yani borçlanılan gün sayısı sadece prim gün sayısına dahil ediliyor. Bunun tek istisnası Doğum Borçlanması Hangi Halde Emeklilik Yaşını Düşürür ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.

Bu arada her bir çocuk için en fazla iki yıl (720 gün) ve en fazla 3 çocuk için, yani toplam 6 yıl (2.160 gün) için doğum borçlanması yapılabiliyor.

Doğum borçlanması hakkında ayrıntılı bilgi; Son Düzenlemelere Göre Bütün Ayrıntılarıyla Doğum Borçlanması, 2016 Yılında Hizmet Borçlanması Yapacakların Ödeyeceği Prim Tutarları başlıklı yazılarda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

Not. Bu konudaki istisnai durum için aşağıda yer alan yorumlara bakabilirsiniz.