Anasayfa / Bilgi / Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Geri Çeker mi ?

Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Geri Çeker mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Hizmet borçlanmalarının emeklilik için doldurulması gereken yaşı etkileyebilmesi, yani aşağı çekebilmesi için, sigortalılık başlangıç tarihinden önceki süreler için borçlanılmış olması gerekiyor. Aynı durum 4/1-a (

Bu nedenle hizmet borçlanmasıyla emeklilik yaşını aşağı çekebilmek askerlik, yurtdışı borçlanmasında mümkün. (Bkz. Askerlik Borçlanması Hangi Hallerde Erken Emeklilik İmkanı Sağlar ?) Aynı durum 4/1-a (SSK) kapsamındakilerin doldurması gereken sigortalılık süreleri için de geçerli.

Ancak doğum borçlanması için aynı durum söz konusu değil. Doğum borçlanmasıyla emeklilik yaşının aşağı çekilmesi mümkün değil. Aynı şekilde doğum borçlanması 4/1-a (SSK) kapsamındakilerin doldurması gereken sigortalılık süresine de etki etmemektedir.

Çünkü şu an geçerli olan doğum borçlanması şartlarına göre, doğumdan önce en az bir gün sigortalı olma, yani sigorta başlangıç tarihinin borçlanma yapılacak doğumdan öncesine ait olması şartı aranıyor. Dolayısıyla sigorta başlangıç tarihinden önce gerçekleşmiş olan doğumlar için doğum borçlanması yapma imkanı bulunmuyor. Bu durumda da yapılacak doğum borçlanması sadece emeklilik için doldurulması gereken prim gün sayısına etki ediyor, yani borçlanılan gün sayısı sadece prim gün sayısına dahil ediliyor.

Bu arada her bir çocuk için en fazla iki yıl (720 gün) ve en fazla 3 çocuk için, yani toplam 6 yıl (2.160 gün) için doğum borçlanması yapılabiliyor.

Doğum borçlanması hakkında ayrıntılı bilgi; Son Düzenlemelere Göre Bütün Ayrıntılarıyla Doğum Borçlanması, 2016 Yılında Hizmet Borçlanması Yapacakların Ödeyeceği Prim Tutarları başlıklı yazılarda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

Not. Bu konudaki istisnai durum için aşağıda yer alan yorumlara bakabilirsiniz.

2 comments

  1. Ziyaretçimize bu konudaki dikkati ve hatırlatması için teşekkür ederiz. Gerçekten de Sosyal Güvenlik Kurumu doğum borçlanması için borçlanma yapacak kadın sigortalı adına doğumdan önce kısa vadeli sigorta kolları veya uzun vadeli sigorta kolları kapsamında en az bir günlük prim gün sayısı (sigortalılık bildirimi) bulunması şartı aramaktadır. Sigortalı olarak staj yapanlar adına da Sosyal Güvenlik Kurumu’na (2008 öncesi SSK’ya) kısa vadeli sigorta kolları kapsamında sigorta bildirimi yapılmaktadır. Sadece stajyerler için değil, aynı durum çıraklar için de geçerlidir. Ancak tüm staj yapanlar veya çıraklar için sigorta zorunluluğu bulunmayıp, 5510 sayılı Kanunun 5/1-b maddesi uyarınca sadece 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler ile meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler için sigortalılık durumu söz konusudur. Bu kapsamda öğrenim gören kişilerse genelde erkeklerdir. Dolayısıyla bu kapsamda olan kadın sigortalı çok az bulunmaktadır. Ayrıca bu durumda olan bir kadın sigortalının normal sigorta girişi 8.9.2001 tarihinden önce olursa ve doğumu da bu tarihten önce yapmış olursa bu durumda yapacağı emeklilik borçlanması emeklilik yaşını geri çeker, aksi halde emeklilik yazına herhangi bir etkisi olmaz. Dolayısıyla çok istisnai bir durumdur. Ancak ziyaretçimize yine de bu önemli hatırlatması için teşekkür ediyoruz.

  2. Eksik bilgi verilmiş doğum borçlanması bazı durumlarda geri çekebilir. Staj yapmış bir sigortalı stajdan sonra doğum yaparsa bunu borçlanabilir ve uzun vade sigorta girişi doğumdan sonra olması halinde sigortalılık başlangıcı geri çekilebilir ve erken emeklilik söz konusu olabilir

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*