Anasayfa / Bağkur / Doğum Borçlanmasının Kapsamı Genişletiliyor

Doğum Borçlanmasının Kapsamı Genişletiliyor

Sponsorlu Bağlantılar

5510 sayılı Kanunun “Sigortalıların borçlanabileceği süreler” başlıklı 41 inci maddesinde yer alan şu anki düzenlemeye göre, doğum borçlanması yapacak kişinin doğumdan önce en az bir günlük SSK’lı çalışmasının olması, ayrıca doğumundan önceki en son sigortalılığının SSK kapsamında olması gerekiyor. Ayrıca, doğum borçlanması iki çocukla sınırlı. Yani en fazla iki çocuk için ve en fazla 2 + 2 toplam 4 yıllık süre için doğum borçlanması yapılabiliyor.

Sadece 4/1-b (Bağ-Kur) veya 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalılığı olanlar ise doğum borçlanması yapamadığı gibi, 4/1-a kapsamında sigortalılığı olanlardan da 4/1-b veya 4/1-c kapsamındaki sigortalılıkları sırasında veya sonrasında yaptıkları doğumlar için borçlanamıyor. 4/1-c kapsamındaki sigortalılıklar isterlerse doğum nedeniyle ücretsiz izin kullandıkları süreyi borçlanabiliyorlar (Bkz. Bütün Ayrıntılarıyla Doğum Borçlanması).

30 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, doğum borçlanmasıyla ilgili olarak da değişiklikler getiriliyor.

5510 sayılı Kanunun başlıklı 41 inci maddesinde yapılan değişiklikle; 4/1-b (Bağ-Kur) veya 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamındakilere de doğum borçlanması yapma hakkı getiriliyor. Ayrıca üçüncü çocuk için de yani toplam 6 yıla kadar doğum borçlanması yapabilme imkanı getiriliyor.