Anasayfa / Soru - Cevap / Doğum Yapan Kadın Sigortalı Değilse Süt Parası Ödenir mi ?

Doğum Yapan Kadın Sigortalı Değilse Süt Parası Ödenir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Süt parası olarak da nitelendirilen emzirme ödeneği ödenebilmesi için doğum yapan kadının sigortalı olma şartı bulunmamaktadır.

Doğum yapan kadının sigortalı olması şartı, doğum nedeniyle doğumdan önceki ve sonraki süreler için denecek geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) için aranır. (Bkz. Doğum Parası Alma Şartları, Sigortalı İşçi – BağKur’lu ve Memurlara Hangi Doğum Yardımları Yapılır ?) Dolayısıyla doğum yapan kadın sigortalı olmasa dahi, eğer kocası sigortalıysa ve doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün sigortası da varsa emzirme ödeneği (süt parası verilir). Kadının kocasının sadece 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı olması da şart değildir. Hatta emekli aylığı alıyorsa yine süt parası ödenir. Süt parasından hangi kapsamdakilerin yararlanabileceği Emzirme Ödeneğinden Kimler Yararlanabilir ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.

Bu arada Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlükleri talep dilekçesi verme şartı aramadan süt parasını ödemektedir. (Bkz. Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Talep Dilekçesi Şartı Aranmadan Ödenecek)

2016 yılı için geçerli emzirme ödeneği tutarı 122 liradır. Bu rakam her yıl tüketici enflasyon oranı esas alınarak arıtılmaktadır. Bu ödenek çocuğun sağ doğmuş olması şartıyla ve bir defaya mahsus olarak ödenmektedir. (isvesosyalguvenlik.com)