Anasayfa / Bilgi / Doğum Yardımı Alanlar Emzirme Ödeneği de Alabilecek

Doğum Yardımı Alanlar Emzirme Ödeneği de Alabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, kadın sigortalıların doğum yapması veya erkek sigortalıların sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde emzirme yardımı (süt parası) adı altında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir ödeme yapılmaktadır. Ödemenin miktarına Pratik Bilgiler bölümünden, konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye ise Sigortalı İşçi – BağKur’lu ve Memurlara Hangi Doğum Yardımları Yapılır ? başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

Bu yardımdan başka 7 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6637 sayılı Kanun ile 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılacağı hüküm altına alındı. Ayrıca 23 Mayıs 2015 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Doğum Yardımı Yönetmeliği ile de uygulamanın ayrıntıları belirlendi. Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilecek. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacak.

Öte yandan bu doğum yardımını alan kişinin emzirme ödeneğini de alıp alamayacağı konusunda tereddüt oluştu. Sosyal Güvenlik Kurumu 2015/22 sayılı Genelge ile konuya açıklık getirdi. Genelge de 6637 sayılı Kanuna göre  doğum yardımı yapılmasının, 5510 sayılı Kanuna göre emzirme ödeneği verilmesine engel teşkil etmeyeceği belirtildi. Dolayısıyla söz konusu doğum yardımı yapılan çocuk için, eğer şartları taşıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumun’dan ayrıca emzirme yardımı alınabilecek.(isvesosyalguvenlik.com)