Anasayfa / Haber / E-Bildirge Şifresi Alma Konusunda İşverenlere Kolaylık

E-Bildirge Şifresi Alma Konusunda İşverenlere Kolaylık

Sponsorlu Bağlantılar

İlk başta sadece aylık prim ve hizmet belgesinin (prim belgesinin) internet üzerinden verilmesi şeklinde başlayan e-bildirge uygulamasının daha sonraki süreçte kapsamı genişlemiş, sigortalı işe giriş bildirgesi, sigortalı işten ayrılış bildirgesi, borcu yoktur yazısı, işyeri bildirgesi (Bkz. İşyeri Bildirgesi de Artık İnternetten Verilebilecek) gibi birçok uygulama için kullanılır hale gelmiş, uygulamanın ismi de e-sigorta olarak değişmiştir. Uygulamayla ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklama e Bildirge – e Sigorta Uygulaması – Şifre İşlemleri – Kapsama Giren Belgeler – Sistemde Arıza Olması Hali başlıklı yazıda yer almaktadır.

İşverenlerin e-sigorta uygulamasını kullanabilmeleri içinse Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili müdürlüğüyle e-sigorta sözleşmesi imzalamaları, e- sigorta kullanıcı kodu ve şifresi almaları gerekiyor. İşverenler isterse vekaletname vererek sözleşme imzalama ve şifre alma işlemlerini başkanlarına da yaptırabiliyorlar. Bu durumda işveren adına işlem yapacak kişinin vekaletname aslını ve noter onaylı suretini sözleşmenin imzalanması sırasında ibraz etmesi gerekiyor.

Gerçek kişi (şahıs) işverenlerde bu aşamada sorun çıkmamasına karşılık tüzel kişiliğe sahip işverenlerde, vekil tayin edilen kişinin vekaletname ibraz etmesine ve sözleşme imzalamasına rağmen, bazı müdürlüklerin başvuru formunda işverenin imzasının olmaması halinde e-sigorta kullanıcı kodu ve şifresini vekil tayin eden kişilere vermemesi üzerine Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü bir Genel Yazı yayımlayarak konuya açıklık getirdi.

Söz konusu genel yazı uyarınca; gerçek kişi işverenlerde olduğu gibi tüzel kişi işverenlerde de vekil tayin edilen kişi tarafından vekaletname aslının ve noter onaylı suretinin ibraz edilerek e-sigorta sözleşmesinin imzalanması sırasında, başvuru formunda ayrıca işverenin imzasının olup olmadığına bakılmaksızın e-sigorta kullanıcı kodu ve şifresi vekil tayin eden kişilere verilecek.(isvesosyalguvenlik.com)