Anasayfa / Bilgi / E-Devlet Uygulamasında İki Önemli Yenilik Daha

E-Devlet Uygulamasında İki Önemli Yenilik Daha

Sponsorlu Bağlantılar

E-Devlet uygulamasının kapsamı her geçen gün daha da genişliyor. Birçok yeni belgeyi E-Devlet üzerinden alma veya birçok işlemi E-Devlet üzerinden yapma imkanı getiriliyor.

Getirilen en son yeniliklerden biri E-Devlet üzerinden İkametgah Belgesi alma. Artık muhtarlıklara gitmeye gerek kalmadan, kişiler; kendilerine ve alt ya da üst soylarına ait nüfus kayıt örnekleri ile kendilerine ve velayeti altında bulunan ergin olmayan çocuklarına ait yerleşim yeri belgelerini, güvenli kimlik doğrulama araçlarını kullanarak e-Devlet kapısı üzerinden sorgulayabilecek, isterlerse çıktı alıp e-posta ile isteyen mercilere gönderebilecekler veya elden verebilecekler. E-Devlet kapısı üzerinden alınan belgeler, nüfus idarelerinden alınmış resmi belgeler ile aynı hukuki değere sahip olacak. Zaten bu uygulama birkaç gün önce haberlere de jonu olmuştu.

E-Devlet üzerindeki yeniliklerden birisi de Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamalarıyla ilgili. Buna göre;

• Hak sahibinin hesabında 1 (bir) yıl süre ile hareket görmediğinde Kuruma iade edilen gelirler/aylıklar,

• Her ayın 8’i ile 14’ü arasında sigortalı tarafından alınmadığı için Kuruma iade edilen tutarlar,

• Geçici İş Göremezlik Ödemesi, Emzirme Yardımı, Şahıs Sağlık Ödemeleri vb. gibi sigortalıların T.C. Kimlik Numarasına yapılan ödemeler,

E-Devlet şifresiyle on-line olarak talepte bulunulması halinde ilgili kişinin hesabına yeniden yatacak. Ayrıca E-Devlet üzerinden emekli aylığı banka değişikliği de yapılabiliyor.

E- Devlet şifresi sadece PTT merkezlerinden Nüfus Cüzdanı veya geçerli bir kimlik belgesi ile başvurulması halinde alınabiliyor. Elektronik İmza sahibi olanlar ise ayrıca şifreye gerek kalmadan Elektronik İmza kullanarak E-Devlet’e giriş yapabiliyorlar. (isvesosyalguvenlik.com)