Anasayfa / Haber / Eczaneler Başhekim Onayı Olmayan Kağıt Reçeteleri Kabul Etmeyecek

Eczaneler Başhekim Onayı Olmayan Kağıt Reçeteleri Kabul Etmeyecek

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan kişilerle ilgili olarak yazılan reçeteler 2013 yılı Temmuz ayından beri e-reçete (elektronik reçete) olarak düzenlenmektedir.

Bu uygulama çerçevesinde hastaya reçete yerine sadece e-reçete şifresi verilmekte, hasta veya yakını eczaneye bu şifreyi ve hastanın T.C. Kimlik numarasını vererek ilacını almaktadır. Ancak bazen Sosyal Güvenlik Kurumunun Medula siteminin veya internetin çalışmaması gibi durumlarda e-reçete düzenleme imkanı olmaması nedeniyle eskiden olduğu gibi kağıt ortamında reçete düzenlenmektedir ki buna manuel reçete denilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda uygulama değişikliğine giderek manuel reçetelerde Başhekim Onayı getirdi. Buna göre 15.10.2016 tarihinden itibaren, sistemlerin çalışmaması nedeniyle 2. ve 3.basamak sağlık hizmet sunucularınca e-reçete düzenlenemediğinde oluşturulan manuel reçetelerin; “Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir” ibaresi ile birlikte başhekimlik tarafından da onaylanması gerekecek. Başhekimlik onayı olmayan 2. ve 3.basamak sağlık hizmet sunucularınca düzenlenen manuel reçetelerin bedeli Kurumca ödenmeyeceğinden sözleşmeli eczaneler bu reçeteleri kabul etmeyecek, dolaysısıyla hasta veya yakını ilaç bedelini kendisi ödeyerek reçetede yazılı ilaçları alabilecek.

Öte yandan 1. basamak sağlık hizmet sunucuları ise bu zorunluluk kapsamına girmemektedir.

1., 2. ve 3. basamak sağlık hizmet sunucuları kapsamına giren sağlık kurum ve kuruluşları Muayene – İlaç – Tedavi Katılım Payı ve İlave Ücret Uygulamaları başlıklı yazının 6- Sağlık Kurum ve Kuruluşlarının Sınıflandırılması başlıklı bölümünde yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)