Anasayfa / Haber / Eczanelerin Reçete Başına Alacağı Hizmet Bedeli Artırıldı

Eczanelerin Reçete Başına Alacağı Hizmet Bedeli Artırıldı

Sponsorlu Bağlantılar

01/02/2012 tarihinde yürürlüğe giren “Sosyal Güvenlik Kurumu Kapsamındaki Kişilerin Türk Eczacıları Birliği Üyesi Eczanelerden İlaç Teminine İlişkin Protokol” ün revizyon görüşmeleri sonuçlandı ve bu çerçevede hazırlanan 2013/1 ek protokol metni 19/09/2013) Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ve Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz.Erdoğan Çolak arasında imzalandı.

Mevcut protokolün 3.4. numaralı uyarınca, 01.03.2012 tarihinden itibaren bütün Eczacılara (eczanelere) her reçete başına 25 (yirmibeş) Kuruş hizmet bedeli ödeniyordu. İmzalanan ek protokolle bu madde değiştirildi. Yeni protokole göre;

Bir önceki yıl satış hasılatı (KDV hariç) 700.0 TL’ye kadar olan eczanelere her reçete başına 75 (yetmiş beş) Kuruş, hasılatı (KDV hariç) 700.1 TL ve üzerinde olan eczanelere ise eskiden olduğu gibi her reçete başına 25 (yirmi beş) Kuruş hizmet bedeli ödenecek. Bu madde 1 Kasım 2013 tarihinde yürürlüğe girecek.

Öte yandan bu hizmet bedelini eczanelere reçete sahipleri değil SGK ödeyecek. Reçete sahipleri ise eskiden olduğu gibi eczanelere muayene katılım payı, ilaç katkı payı, reçete parası ödemeye devam edecekler. Bu ücretler bazı emeklilerin ise aylıklarından kesilecek. Bu konuda ayrıntılı bilgi Muayene – Tedavi Katılım Payı ve İlave Ücret Uygulamaları başlıklı yazıda yer almaktadır.(www.isvesosyalguvenlik.com)